Zacher Gábor: Szorongunk és iszunk, közben pedig egyre több az öngyilkos, főleg a fiatalok körében

Zacher Gábor: Szorongunk és iszunk, közben pedig egyre több az öngyilkos, főleg a fiatalok körében

Zacher Gábor (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

A műtők klimatizálása nem is lehetne vita és halogatás tárgya 2024-ben. 40 fokban, levegőcsere nélkül nem lehet műteni, de 30-ban sem – így reagált Kásler Miklós elhíresült kijelentésére lapunknak Zacher Gábor. A sürgősségi orvos kifejtette, azt leszámítva, hogy az orvosbéreket rendezték, az elmúlt négy évtizedben nincs érdemi fejlődés a hazai egészségügyben. Szerinte az még a jobbik eset, amikor alkohollal próbálják oldani a feszültséget, de a az öngyilkosság mind gyakoribb a fiatalok körében, akik semmilyen segítséget nem kapnak szorongásaik legküzdéséhez. Zacher Gáborral készült interjúnkban szóba került még az energiaitalok tiltása, a szűrővizsgálatok kötelezővé tétele és az, hogy szögre akasztja-e a köpenyt jövőre, amikor betölti a 65-öt. 

– Nemcsak a lakosság, de az egészségügyi ellátórendszer is küzd a rendkívüli forrósággal. Hogy bírják a mentők?
– Nekünk nincs okunk panaszra, korszerű, jól felszerelt Mercedesekkel furikázunk a városban. A mentőautókban legalább már van légkondi, és a legtöbb mentőállomás is fel van szerelve klímával, így ha épp nem kell vonulni, ott is elfogadható körülmények között lehetünk. Hőségriadó idején ráadásul jár plusz 20 perc pihenő, ami arra elegendő, hogy műszak közben is vegyünk egy frissítő zuhanyt, és pólót cseréljünk. De autón és mentőállomáson kívül mi is izzadunk rendesen. Hőségben drámaian megnövekszik az esetek száma, amelyekhez riasztanak minket, ilyenkor kapacitásaink, teherbírásunk határán vagyunk. A bőrünkön tapasztaljuk, hogy a klímaváltozás nem humbug, amit nem lenne szabad figyelmen kívül hagyni, amikor az egészségügyi ellátórendszer működőképességének fenntartásáról gondolkodunk. 

– A kormányzat szerint nincs gond, hiszen az a pár leálló klíma a műtőkben alig érintett néhány beavatkozást, az egykori miniszter, Kásler Miklós pedig azzal kérkedett, hogy ő is műtött 50 fokban, és kibírta. Reméljük, a beteg is. Mindeközben nemcsak a műtők, de a kórtermek klimatizálása sincs megoldva, 2024-ben Magyarországon az számít jól felszerelt intézménynek, ahol van ventilátor. Kinek van igaza, az egykori és mostani kormányzati szereplőknek, vagy azoknak, akiket komolyan aggaszt a helyzet?
– És nemcsak a kórtermek, de a nővérszobák, orvosi szobák zöme sincs klimatizálva. 30–33 fokban betegnek és munkaerőnek lenni is embertelen. Gondoljunk bele, az ápoltak négy–hat fős kórtermekben ki vannak terítve, sokan még vécére sem tudnak kimenni, miközben küzdenek a betegségeikkel, a fájdalmaikkal és most a hőséggel is. A párás melegben pedig kiválóan terjednek a fertőzések. A júliusban tapasztalható hőhullám egyértelművé tette, hogy ezen a téren is lépni kell: a helyzet nem könnyű, hiszen a városi kórházak a maguk négy-öt emeletével általában kiemelkednek a környezetükből, kapják a napfényt rendesen, ami ellen függönyökkel és ventilátorokkal képtelenség hatékonyan védekezni. A műtők klimatizálása pedig nem is lehetne vita és halogatás tárgya 2024-ben. 40 fokban, levegőcsere nélkül nem lehet műteni, de 30-ban sem.

• Mi a véleménye a kötelező szűrővizsgálatokról? 
• És az energiaitalok betiltásáról 18 év alattiaknál?
• Dolgozna-e 65 éves kora felett is, min múlik ez?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap augusztus 22-ig kapható 2024/33. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!