A Semmelweis Egyetem állítja: nem rendelkezik a koronavírusos betegek oltottsági adataival

A Semmelweis Egyetem állítja: nem rendelkezik a koronavírusos betegek oltottsági adataival

Merkely Béla és Szilvia, a koronavíruson átesett 34 éves kismama (Fotó: Semmelweis Egyetem)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

 

 

Nem szolgáltatott adatokat Szél Bernadett független országgyűlési képviselő igénylésére a Semmelweis Egyetem, közlésük szerint nem rendelkeznek azokkal az adatokkal, amelyekre korábban az intézmény rektora, Merkely Béla is hivatkozott egy nyilatkozatában. A képviselő abszurdnak nevezte a helyzetet.

„Teljes abszurd: Merkely Béla szerint nincsenek meg neki azok az adatok, amiket ő maga kommunikált október végén” - írja közösségi média posztjába Szél Bernadett. Október végén Merkely Béla, a SOTE rektora négy egyetemi klinika „rendszeresen egyeztetett adataira” hivatkozva azt állította, hogy kizárólag 65 év alatti oltatlanok vannak lélegeztetőgépen.

Szél Bernadett leírta: amikor kérte ezeket az adatokat, az egyetem azt válaszolta, hogy 15 napot kér, majd ezt 45-re módosította, most pedig elutasították az adatigénylését. „Sajnálattal tájékoztatom, hogy az Ön által kért adatokat a Semmelweis Egyetem nem tudja az Ön rendelkezésére bocsátani, mert azokat a kért formában nem kezeli és a fentiek alapján nem is köteles előállítani” – írja az egyetem a képviselő által közzétett levélben.

Szél Bernadett azt kérte, hogy adják ki számára a koronavírussal fertőzöttek, kórházban ápoltak, lélegeztetőgépen levők, illetve elhunytak oltottságára vonatkozó adatokat. Ezen túlmenően kérte, küldje el az egyetem azt is, az oltottak hány és milyen típusú oltást kaptak, és milyen a betegek kormegoszlása.

Ha nincs semmilyen adatuk a kórházban és lélegeztetőn levők oltottságáról, akkor Merkely Béla október végén mégis milyen adatokat közölt? Mi alapján mondta azt, hogy „a négy egyetem rendszeresen egyeztetett adatai szerint” nincs oltott lélegeztetőn? Ha vannak adatai, miért nem árulja el? Miért 45 nap után közli velem, hogy nincsenek is adatai és nem köteles azokat előállítani? Miféle járványkezelés ez, miért titkos, ami minden normális országban nyilvános adat: hogy a kórházban fekvők és elhunytak közül hány ember van beoltva? Miért hétpecsétes államtitok Magyarországon? – tette fel a költői kérdést a képviselő.

Korábban már mások, többek között Ujhelyi István (MSZP) európai parlamenati képviselő is kérte a kórházban kezelt oltottak adatait a Nemzeti Népegészségügyi Központtól és két minisztériumtól, de nem ért célt, sőt, az sem derült ki, hogy ki kezeli az adatokat. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy októberi Kormányinfón azt mondta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ gyűjt ilyen adatokat, és szerinte ezeket ki is lehetne adni, ám hivatalos adatok azóta sem láttak napvilágot.

A Magyar Orvosi Kamara december elején osztott meg adatokat, amelyet 125 intenzív osztályról gyűjtöttek.