Miközben Orbán Viktor a magyar gazdaság aranykoráról beszél, amely még hat-hét évig kitarthat, a Magyar Hang által megkérdezett közgazdászok – Bod Péter Ákos, Csaba László, Mellár Tamás és Róna Péter – egyöntetűen úgy nyilatkoztak, a jövőben lassuló növekedés és további leszakadás vár az országra. Nagy hiányosságnak tartják, hogy a lassan tovatűnő fellendülés idején nem kezdtünk tartalékolni, s nem vágtunk bele a gazdaság átalakításába, a termelékenység és a versenyképesség emelésébe, helyette betonba öntöttük az uniós támogatások ezer milliárdjait.
Részlet a Magyar Hang január 3-án megjelenő (2020/1) számában megjelent cikkből.
– A makroszintű egyensúlytalanság jelei ma már egyértelműen kimutathatók, növekszik az infláció, krónikussá vált a munkaerőhiány, romlik a külkereskedelmi mérleg egyensúlya, deficitessé vált a folyó fizetési mérleg és folyamatosan leértékelődik a nemzeti valutánk – nyilatkozta Mellár Tamás. Bod Péter Ákos szerint a baj a jövőképpel van: „Nem a korszerűbb oktatástól, jobb egészségügytől, a kritikusan és frissen gondolkodóktól, nem a tiszta gazdasági versenytől várja a hatalom az aranykor folytatását, hanem nagy állami projektektől, presztízsberuházásoktól, keleti birodalmakkal kötött különös ügyletektől.”
Csaba László arról beszélt, hogy az előre látható lassulás ellentételezésére a gazdaságpolitikának nem lesz eszköze. Kétséges, hogy az egy-két ágazat – gépkocsigyártás, lakásépítés, idegenforgalom – húzta, a nem éppen legmagasabb hozzáadott értékű ágazatok által vont gazdaság lassulása esetén mekkora lesz a cselekvés tere.
(...)
További részleteket a Magyar Hang január 3-án megjelenő (2020/1) számában olvashat.
Hetilapunkat megvásárolhatja az újságárusoknál, valamint elektronikus formában a Digitalstandon! És hogy mit talál még a 2020/1. számban? Itt megnézheti!