Polt Péter szerint nem romlott a korrupciós helyzet

Polt Péter szerint nem romlott a korrupciós helyzet

Polt Péter legfőbb ügyész (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Felkerült a Parlament honlapjára Polt Péter legfőbb ügyész beszámolója az ügyészség előző évéről, benne a bűnözési helyzet alakulásáról szóló fejezettel. 

„A regisztrált bűncselekmények számának 2014 óta tartó szinte folyamatos csökkenése 2022-ben megállt, és 8,9 százalékos, majd a 2023. évben további 6,2 százalékos növekedés következett be” – áll a 444.hu által közzétett beszámolóban. Tavaly így 178 ezer 172 volt összesen a regisztrált bűncselekmények száma. (Ez a szám a befejezett büntetőeljárásokat rögzíti.)

Az egyik leglátványosabb megugrás a csalások számánál figyelhető meg. Míg 2021-ben 12 ezer 755, 2022-ben 16 ezer 747, 2023-ban már 19 ezer 704 csalást regisztráltak. Ez az előző évhez képest 17,7 százalékos emelkedés. Nőtt a lopások száma is 4,9 százalékkal. így 2023-ban 49 ezer 127 lopást regisztráltak. Jelentősen, 137,1 százalékkal nőtt a természetkárosítások száma (230), s a pénzhamisításnál is rosszabbodott a helyzet. A 2023-ban regisztrált pénzhamisítások száma (316) közel a másfélszerese a két évvel ezelőtti értéknek.

Egyre veszélyesebb méreteket ölt a kiberbűnözés is. Polt beszámolója szerint e téren „több mint harmincszoros növekedés mutatkozott. A szám 14-ről 481-re nőtt.” Ez a bűncselekménytípus fedi le az adathalászat körébe tartozó elkövetési módokat. Meredeken emelkedő pályán van a pénzmosás is. Két év alatt több mint a duplájára nőtt a regisztrált pénzmosások száma (2023-ban 768). A legfőbb ügyész szerint ez a növekedési tendencia csak részben vezethető vissza a hatékonyabb felderítésre, a vagyonvisszaszerzési intézkedések széleskörű alkalmazására vagy arra, hogy ami korábban orgazdaságnak számított, azt most pénzmosásként értékelik. „A bűncselekmény elszaporodása mögött legalább részben az online térben elkövetett bűncselekmények egyre nagyobb térnyerése áll, ugyanis az internetes közegben elkövetett csalásokból realizált vagyon megszerzéséhez és legalizálásához rendszerint olyan banki műveletek kapcsolódnak, amelyek pénzmosást valósítanak meg” – írja.

A rablások száma 536 volt, lényegében stagnált. A szándékos, befejezett emberölések száma csökkent, tavaly összesen 70-et regisztráltak az előző évi 89-hez képest, ami 21,3 százalékos esést jelent. Az emberölési kísérleteknél is javuló tendenciát lehet látni.

Csökkent a közlekedési bűncselekmények száma is, mégpedig 7,1 százalékkal, valamint a kábítószerrel visszaélések száma is, ez utóbbi 11,2 százalékkal.

Polt Péter kitér a korrupciós vádakra is: a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (Corruption Perception Index – CPI) szerint 2023-ban sem következett be változás azon a téren, hogy a közvélekedés Magyarország korrupciós helyzetét súlyosnak tartja, ami ráadásul folyamatosan romlik. „Abban sem történt azonban változás, hogy a CPI egyetlen számadatban összegzett, közvetett források felhasználásával generált percepciós mutató, amely nem alkalmas a korrupció valódi helyzetének és időbeli alakulásának jellemzésére” – folytatja Polt, majd kijelenti: „A nyilvánosan elérhető, a CPI-nél jóval kifinomultabb percepciós adatok alapján nem lehet a korrupciós helyzet folyamatos romlására következtetni, az objektív statisztikai adatok pedig nem a korrupciós helyzet romlására, hanem a gazdasági korrupció területén a javuló felderítési arányra utalnak”.

Címkék: korrupció, Polt Péter