Az ENSZ szakértői csütörtökön azt követelték, hogy függesszék fel a kémszoftverek nemzetközi kereskedelmét, amíg nem biztosított az emberi jogok védelmét szem előtt tartó jogszabályi környezet – adja hírül az MTI.
A közelmúltban 17 médiaszervezet nyilvánosságra hozta a Forbidden Stories által vezetett nyomozás eredményeit, ami szerint több ország kormánya az NSO Group nevű izraeli kibercég Pegasus nevű programjával újságírók, aktivisták és kormánytisztviselők telefonjait próbálta meg feltörni, vagy törte is fel sikeresen, hogy megfigyelhesse őket.
Az ENSZ szakértőit mélységesen aggasztja, hogy a Pegasushoz hasonló kifinomult szoftverekkel figyelik meg, félemlítik meg és kényszerítik hallgatásra az emberi jogok védelmezőit, az újságírókat és a politikai ellenzéket. Közölték, hogy ez a gyakorlat sérti a szólásszabadságot, a sajtószabadságot, a magánélethez való jogot, emberek százainak életét sodorhatja veszélybe, és aláássa a demokráciát, a békét és a biztonságot, valamint a nemzetközi együttműködést.
A közleményt az ENSZ három különleges jelentéstevője, valamint a világszervezet emberi jogi munkacsoportja is aláírta.
A szakértők az elmúlt években számtalanszor megkongatták már a vészharangot amiatt, hogy az emberek megfigyelésére alkalmazott technológiák veszélybe sodorják az emberi jogokat. Most újból felszólították a nemzetközi közösséget, hogy dolgozzon ki olyan szabályrendszert, amelynek segítségével megelőzhetők, csökkenthetők és orvosolhatók ezeknek a technológiáknak az emberi jogokra gyakorolt ártalmas hatásai. Közölték, hogy amíg ez nem történik meg, moratóriumot kell hirdetni a kémszoftverek kereskedelmére.
A szakértők egyúttal azt kérték Izraeltől, hogy hozza nyilvánosságra, mit tett az NSO Group exporttranzakcióinak felülvizsgálatáért. Szerintük az állam feladata biztosítani, hogy az NSO Grouphoz hasonló vállalatok nem adják át technológiájukat olyan államoknak, amelyek az emberi jogok megsértéséhez használhatják fel azt.
A szoftver segítségével világszerte legalább 180 újságírót, 600 politikust, 85 aktivistát és 65 vállalatvezetőt figyeltek meg, köztük kormánykritikus magyar újságírókat, vállalkozókat és politikusokat is. Mint megírtuk, az oknyomozó csapat Magyarországról 300 telefonszámot talált a célszemélyek listáján, és némelyikük telefonjának vizsgálata során bebizonyosodott, hogy valóban feltörték a készüléket. Többek között az Orbán-kormány két volt államtitkárának (Aszódi Attila, Weingartner Zsolt) telefonszáma is feltűnt a listán.