Miközben a szenátus az elnök elleni impeachment-eljárást emészti, a demokrata elnökaspiránsok utolsó vitájukat követően már a február 3-i iowai előválasztásra hangolnak.
Már csak hatan voltak ott a Des Moines-ben megrendezett dispután, a legutóbbi vitához képest ugyanis kiesett Andrew Yang. Korábban visszalépett Kamala Harris, Julian Castro és Cory Booker is, és így, az alapjövedelmet a kampánya középpontjába állító Yang nélkül, már kizárólag fehér bőrű férfiak és nők vettek részt a vitán, afroamerikai vagy más kisebbségi aspiráns „kiesett”.
A legutóbbi megjelent nagy összefoglalónkban jeleztük, hiába a nagy változatosság a demokrata jelöltek előzetes listájában, továbbra is fehér bőrű, középkorú vagy idősebb férfiak terepe az amerikai politika. Lehet, hogy ez (tényleg) utoljára lesz így, de most még így van.
A disputára nem nevező Yang egyébként alapvetően két okát látja annak, hogy a kisebbségi jelöltek kiestek a vitameghívásokból és így valószínűleg a kampányból is: az első előválasztó állam, Iowa, 90 százalékban, míg a második, New Hampshire pedig 94 százalékban fehér. Így egyáltalán nem meglepő, hogy ezekben az államokban a színesbőrű jelöltek nem rúgnak labdába.
Márpedig az első két-három előválasztó állam fontos: 2008-ban ezek megnyerésével vált Barack Obama komolyan veendő jelöltté, majd aztán az előválasztást és a választást is megnyerte. A másik, rendszerbe belekódolt oka annak, hogy többen nem kaptak meghívást, az, hogy a párt vezérkarának, a Demokrata Nemzeti Választmánynak (Democratic National Committee. DNC) a szabálya szerint egy jelöltnek egy bizonyos mennyiségű adakozót és egy bizonyos összeget össze kell gyűjtenie ahhoz, hogy a vitákra meghívást kapjon, nem elég az előzetes felméréseken jól szerepelni.
Yang a pénzgyűjtés kritériumát már jóval korábban teljesítette, azonban nem tudott megfelelő számú támogatást elérni. A politikus szerint csak azok tudnak felajánlani támogatást, akiknek van miből: azok, akik tipikusan bérből-fizetésből, hónapról-hónapra élnek, nem fognak adakozni senkinek sem. (Emiatt is hangsúlyozzák a jelöltek, hogy bármilyen kicsi összeg, akár 1 dollár is elég, hiszen az önálló támogatónak számít a végső felajánlott összeg meghatározásakor.)
Trump elmozdításának kísérletével már a 2020-as elnökválasztásra hangolnak a demokraták | Magyar Hang
Hiába kalapoztak össze eddig majd háromszor annyi pénzt, 465 millió dollárt kampányra, egyelőre túl sok a jelölt, és nem látni, ki lehetne az elnök esélyes kihívója.
Más okból, de nem vitázott Michael Bloomberg. Az ő támogatása elégséges, ám, mivel milliárdosként nem fogad el felajánlást senkitől, így ő sem tudta ezt a feltételt teljesíteni. Bloomberg hagyományos kampányt visz: újságokban, tévékben és hirdető oszlopon hirdet, és idáig már 200 millió dollárt költött. A világ legdrágább reklámidejéből egy teljes percet vett 10 millió dollárért, azaz az éppen az iowai előválasztással egy napon, február 3-án esedékes Super Bowlon fog hirdetni. (Amint ez kiderült, a Trump-csapat is vett egy teljes percet, így a nézők 2 percig fognak politikai hirdetéseket nézni a szokásos sör-, borotva- vagy kólareklámok mellett.) Ami pedig Bloomberg számára jó hír lehet, a január 25-i állás szerint a milliárdos hagyományos kampányának van eredménye: országosan már a negyedik legnépszerűbb demokrata elnökaspiráns, megelőzi Pete Buttigieget is.
A megszokott külpolitika – például az Iránnal kapcsolatos ügyek – és az immár hangsúlyos klímaváltozás mellett a legérdekesebb az a média által is felkapott rész volt, ahol a demokraták két, leginkább baloldali jelöltje ment egymsnak. Elisabeth Warren állítása szerint Bernie Sanders még 2018-ban megpróbálta őt rábeszélni, hogy ne induljon, mondván, csak egy férfi verheti meg Trumpot. Amikor erre az egyik műsorvezető rákérdezett, Sanders a saját energikus stílusában előadva kifejtette, egyfelől nemhogy nem mondott ilyet, másfelől meg, ő már 30 éve folyamatosan mondja, lesz egy női elnöke is az Egyesült Államoknak valamikor, meg hogy már 2015-ben megpróbálta rávenni Warrent az indulásra, és egyébként is, Hillary Clinton 3 millió szavazattal megverte Trumpot.
Mivel a mondat Warren szerint mindössze kettejük között hangzott el, így aztán semmi bizonyítéka nincs egyiküknek sem arról, hogy valóban megtörtént-e ez a kijelentés, vagy nem. Az időzítés persze felvethet némi kételyt, hiszen Warren ezt épp a február 3-i előválasztás előtt nem sokkal dobta be, miközben a Buttigieg–Sanders–Biden hármastól elég jól lemaradva mindössze negyedik helyen állt az előzetes felmérések alapján, Sanders pedig pont akkor vette át a vezetést Buttigiegtől.
A vita után Fivethirtyeight.com szerint Sanders népszerűsége Iowában nagyot esett, míg Biden visszavette a vezetést, Warren pedig, aki egy ideig a felmérések szerint első helyen is állt, Iowában is és országosan is, jelentősen javított. Azóta a helyzet visszarendeződött: ismét Sanderst hozzák az előzetes mérések esélyesnek. A másik három korai előválasztó államban, New Hampshire-ben Sanders vezet, Dél-Karolinában, ahol jelentős afroamerikai kisebbség él, fölényesen vezet Biden, Nevadában pedig ledolgozva Obama volt alelnöke korábban biztosnak tűnő előnyét, most szintén Sanders vezet.
Megy a vita Trump elnök esetleges felelősségre vonása körül | Magyar Hang
Több republikánus politikus szerint a demokraták maguk ássák alá a saját ügyüket.
Persze azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Warren népszerűségének emelkedéséhez hozzájárulhatott az egyik legfontosabb és legnagyobb példányszámú amerikai napilap, a The New York Times szerkesztőségi állásfoglalása, amelyben őt és Amy Klobuchart is a szavazók figyelmébe ajánlották. Ők ketten azok, akik még életükben egyetlen választást sem veszítettek el. Klobuchart a demokrata közép, Warrent pedig a demokrata baloldal legjobb jelöltjének tartják.
Közben Sandersre rájár a rúd: a 2016-os elnökválasztás vesztese, a volt szenátor, volt First Lady és volt külügyminiszter Hillary Clinton élesen kikelt ellene a napokban, mondván, hogy ő nem is igazi demokrata. (Sanders még függetlenként lett szenátor, előtte pedig képviselő, magát akkor szocialistának tartotta, 2015 óta demokratikus szocialistának.) Clinton azt is a szemére vetette, hogy nincsenek barátai sem a szenátusban, sem a képviselőházban, senki sem akar vele együtt dolgozni. A demokraták legutóbbi elnökjelöltje szerint a vermonti szenátor egy lelkes kisebbséget fanatizál, és ennyi; s míg Sanders kulturáltan viselkedik, rajongótábora kimondottan agresszív a többi demokrata riválissal, különösen a nőkkel szemben. Clinton hívei Sanderst magát nem, de a táborát továbbra is okolják a 2016-os választási vereségért – emlékezetes, a 2016-os előválasztások idején Sanders a végsőkig versenyben tartotta magát a volt külügyminiszterrel szemben.
Ezzel összefüggésben még tavaly a Business Insider cikkezett arról, hogy lehet, 2016-ban az oroszok Trump kampányán kívül Sanders kampányát is segítették, anélkül, hogy azt maga az érintett kérte volna. Erre több elemzés is már rámutatott, így ezt a szálat is vizsgálta Robert Mueller speciális ügyész is. Sanders támogatása 2016-ban állítólag az oroszok stratégiájában jelentős volt, nem azért, mert azt remélték, hogy Sanders nyerhet, hanem, hogy a demorkata szavazóbázist megosszák, feszültséget keltsenek, és gyengítsék Clintont, sőt, akár rávegyenek Sanders-szavazókat, hogy Clinton ellenében Trumpot támogassák.
32 644 milliárd dolláron vitázik Amerika | Magyar Hang
Egy elemzőcég kiszámolta a lehetetlent – azaz a magát demokratikus szocialistának valló Bernie Sanders Medicare for all (Társadalombiztosítást mindenkinek) elnevezésű tervezetének költségeit, így a félidős választások előtt újra az egészségügyről beszélnek az Egyesült Államokban.
A most 78 éves vermonti szenátorral kapcsolatban persze többször mondták már, a demokrata fősodor számára vállalhatatlan, ellenben a fiatalok között rendkívül népszerű. Azok között a fiatalok között, akik hagyományosan a legkevésbé aktív választói a társadalomnak. Ugyanakkor őt például azért támogatják, mert már akkor is a melegházasság mellett kampányolt, amikor azt még nagyjából mindenki ellenezte; már akkor is a nemzetközi cégek, azok profitmaximalizálása és a környezet iránti közömbösségük ellen érvelt, amikor még közel sem volt ilyen jelentős a téma, és nem voltak ilyen nagyok a társadalmon belüli feszültségek. De ugyanígy minden háborút, akárhol kezdeményezte is azt Amerika, élesen ellenzett.
A demokrata támogatók, politikusok között viszont Sanders kimondottan népszerűtlen, az ő esetleges jelöltté választása nem biztos, hogy egyesíteni tudná a demokrata szavazóbázist, az meg kétséges, hogy középről tudna-e szavazatokat hozni. Trump pedig mindezek tudatában már el is kezdte az árokásást: kijelentette, hogy a demokraták sosem fogják engedni, hogy Sanders legyen a jelöltjük.