Hazánkban is egyre több podcast (azaz online elérhető hanganyag) készül, az ingyenesen hozzáférhető, tematikus összeállítások közül ajánlunk párat, amelyek segítenek elviselhetőbbé tenni a mostani, zaklatott hétköznapokat.
Az élet meg minden
„Gondolatok, életstratégiák és világfolyamatok a mindennapi káoszon túl” – erről szól a Magyar Nemzet egykori főszerkesztő-helyettesének, Tóth Szabolcs Töhötöm műsora. Az élet meg minden-sorozat közéletű vonatkozású podcastjeit végighallhatva olyan embereket ismerhetünk meg, akiknek köszönhetően jobb hellyé válhat Magyarország. A legfrissebb adásban Tóth Szabolcs Töhötöm Zoltán Gábor író-dramaturggal beszélgetett a terror természetrajzáról, a ragadozók elszabadulásáról, a mai utcákat járó, de közben 1944-ben kalandozó íróról. A podcastekre itt lehet feliratkozni.
Egyszer lent
Lovas Rozi, a Radnóti Színház művésznője nemrég indította útjára Egyszer lent című podcast műsorát, amelyben olyan emberekkel beszélget, akik hatalmas pofont kaptak az élettől és megtapasztalták, hogy milyen érzés a padlón lenni. k azok, akik a sötét pillanatokban is meglátták a lehetőséget, az utat, kifelé a gödörből. Az ő iránymutatásukra most mindennél nagyobb szükség van, tudatosítani kell magunkban, hogy minden veremből van kiút. Amikor a legalján vagyunk, lehet hogy nem látszik, de tehetünk azért, hogy megtaláljuk. Lovas Rozinak legutóbb Bajzáth Sándor mesélt arról, hogy miként sikerült kimászni a teljes fizikai és lelki leépültség állapotából.
Felforgatók
Bátor és sikeres magyarokról szól Kadarkai Endre riporter-műsorvezető sorozata, a Felforgatók. Bár a második évad a tervek szerint csak tavasszal érkezne, de ez a jelenlegi helyzet miatt nyilvánvalóan változni fog; addig is van idő végighallgatni annak a tíz embernek a történetét, aki mert szembemenni az árral. Köztük van Böszörményi Gyula író, Orlai Tibor, az Orlai Produkció kitalálója, Szilágyi János riporter, Galambos Márton, a Forbes főszerkesztője, Almási Kitti, illetve Szendi Gábor pszichológus is.
Nézze újra a legnagyobb magyar klasszikusokat
Segítve a digitális oktatást irodalmi adaptációkat, történelmi témájú filmeket is ingyen elérhetővé tett a Nemzeti Filmintézet.
A kőszívű ember fiai, A Pál utcai fiúk, az Egri csillagok, az Édes Anna, a Légy jó mindhalálig, a Szent Péter esernyője, A tizedes meg a többiek, a Budapesti tavasz, a Feldobott kő, a Hideg napok, a Szamárköhögés és a Valahol Európában mellett olyan dokumentumfilmek is bekerültek a válogatásba – mint például Ember Judit Pócspetri, Sára Sándor Pergőtűz vagy Magyar Bálint és Schiffer Pál A Dunánál című alkotása –, amelyek a magyar történelem fehér foltjait, traumáit mutatják be a túlélők vallomásain keresztül.
Mit olvasnak most az írók? - Olvasnivalók koronavírus idejére I. rész | Magyar HangDe gyermek- és ifjúsági filmek klasszikusait is újra lehet most nézni a Dióbél királyfitól a Keménykalap és krumpliorron át a Vili, a verébig. A filmek itt érhetők el.
Sorozatfüggőknek kihagyhatatlan ajánlatok
Bezzegszülők – HBO
A szülők számára keresve sem találnánk aktuálisabb sorozatot most. Martin Freeman (Sherlock, A hobbit) alkotóként és főszereplőként jegyzi a Bezzegszülőket, amelyben a címszereplő házaspár (a feleséget Daisy Haggard alakítja) teljes munkaidőben bűvészkednek, hogy megtalálják az egyensúlyt a munka, a szülők, a jelzálogkölcsönök, a zilált kapcsolatuk rendezése és gyereknevelés között.
Levél a királynak – Netflix
A 16 éves Tiuri, épp mielőtt lovaggá ütnék, rejtélyes megbízatást kap: a szomszédos birodalom királyának kell elvinnie egy levelet. Az ország sorsa múlik a küldetése sikerén. Tonke Dragt a XX. század legnagyobb holland ifjúsági szerzője – munkásságáért lovaggá ütötték –, a Levél a királynak pedig talán a legismertebb műve. A sorozat hat részben meséli el Tiuri történetét.
McMilliók – HBO
A McDonald’s gyorsétteremlánc 1987-ben indított játékot Amerikában, a győztesek akár egymillió dollárt is hazavihettek. A kezdeményezés azonban egy gigászi csalássorozat volt, amelyet valójában egy bűnszervezet koordinált. A csaknem másfél évtizedig tartó üzelmekről rántja le a leplet az HBO dokusorozata.
Avenue 5. – HBO
Hugh Laurie (Doktor House) ezúttal az űrben kalandozik. A nem is olyan távoli jövőben a naprendszerben történő utazás már virágzó üzlet. A Clark kapitány vezette turistaűrhajó Szaturnusz körüli útra megy, ám hamarosan kiderül, a hároméves túra kicsit tovább fog tartani. Itt persze nem egy gyilkos idegen lény a tettes, hiszen az Avenue 5. vérbeli komédia, így az űrben mindenki hallja a kacagásunkat.
A jó hely – Netflix
Ha vissza akarja nyerni hitét az emberiségben, ezt a sorozatot látnia kell – ajánlotta egy kritikus A jó helyet. Bár kellően abszurd, a Kristen Bell (Veronica Mars) és Ted Danson (Cheers, Helyszínelők, Fargo) főszereplésével készült széria kiszakítja a nézőt a valóságból, és a Paradicsomba repíti, ahol mindenki boldog és kedves, kivéve Eleanort, akinek gátlástalansága és önzése miatt a Pokolba kellett volna kerülnie, de becsúszott egy kis hiba.