Korrupciós kísérletek bárhol lehetnek, de mindent meg fognak tenni azért, hogy a kifejezetten Budapestnek érkező uniós pénzekből ne helyi oligarchák gyarapodjanak – mondta a Magyar Hangnak adott interjújában Jávor Benedek. A mostantól a főváros brüsszeli irodáját vezető politikus nem zárta ki azt, hogy az uniós lobbiról akár fideszes vezetésű önkormányzatokkal is egyeztessenek. A korábbi EP-képviselőt kérdeztük az Áder János és Karácsony Gergely között lezajlott csörtéről, a jogállamiságra hivatkozva esetlegesen elvonható uniós forrásokról, illetve arról is, a fővárostól mekkora fizetést kap az új munkájáért.
Részletek a Magyar Hang január 10-i (2020/2.) számában megjelenő interjúból!
– Meg lehet határozni, hogy mennyi pénzt szeretnének, akár egy-egy célra?
– Sok szempontból még tervezési fázisban vagyunk. Egy konkrétumot már tudok mondani, a zöld megállapodással összhangban szeretnénk egy nagyszabású épület-energetikai programot hirdetni. (...) Itt látjuk már, hogy nagyságrendileg 50 milliárd forintról lehet szó.
(...)
– Ki tudja jelenteni, hogy Budapesten nem lesznek helyi oligarchák? Sokan tartanak attól, hogy miután újak kerültek hatalomra, a sajátjaikat segítik majd.
– A kormány azért továbbra is meg tud valósítani projekteket Budapesten, ezekért a főváros nem vállalhat felelősséget, ahogyan a kerületek által felügyelt beruházásokért sem. Azt tudjuk vállalni, hogy ami a főváros hatásköre, ott törekedni fogunk a maximális átláthatóságra és igyekezni fogunk a korrupció minden formáját kiszűrni. Száz százalékos garanciát arra nem tudok adni, hogy soha, semmilyen kísérlet nem lesz, de nagyon szoros kontrollt tervezünk, hogy az ilyennek elejét vegyük.
(...)
– Nyitottak arra, ha egy nem ellenzéki vezetésű város is szeretne ebbe becsatlakozni?
– Nyilván a kapacitásunk véges, elsősorban Budapestre és a kerületekre fogunk koncentrálni, egyébként függetlenül attól, hogy a kerületvezető melyik párthoz tartozik. Egyedi alapon persze, ha egy fi deszes vezetésű önkormányzat olyan együttműködési javaslatokkal él, amelyben látunk fantáziát, akkor nyitott vagyok a kommunikációra.
Hogyan fog lobbizni Brüsszelben azért, hogy Budapestnek közvetlen források jussanak? Mire és mennyi pénzt szeretnének szerezni? Mi garantálja azt, hogyha a kormány helyett a fővároshoz érkeznek az uniós források, akkor annak nem a helyi „Mészáros Lőrincek” és „Garancsi Istvánok” lesznek a kedvezményezettei? Mekkora súlya van a V4-es fővárosi együttműködésnek? Mit gondol Áder János és Karácsony Gergely csörtéjéről? Mit is jelent a klímavészhelyzet? Mennyi fizetést kap?
A válaszokat keresse a Magyar Hang január 10-én megjelenő 2020/2. számában!
Hetilapunkat megvásárolhatja az újságárusoknál, valamint elektronikus formában a Digitalstandon! És hogy mit talál még a 2020/2. számban? Itt megnézheti!