Panaszkodik a balassagyarmati polgármester is: nem tudja kigazdálkodni a rezsicsökkentés eltörlését

Panaszkodik a balassagyarmati polgármester is: nem tudja kigazdálkodni a rezsicsökkentés eltörlését

Csach Gábor (Forrás: Facebook/Balassagyarmat Városháza)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az önkormányzatok iparűzési adóhoz kötött kompenzálását kéri a megemelkedő rezsiköltségek miatt Csach Gábor, Balassagyarmat kormánypárti polgármestere. Facebook-bejegyzésében először vázolja a helyzetet: a kormány néhány napja úgy döntött, hogy július elsejétől szigorítja a gáz és elektromos áram „rezsivédelme” alá kerülők körét, „azt alapszabályként – helyesen – csak a lakosságnál hagyva meg. Vagyis az önkormányzatok, az egyházak, a közalapítványok kikerülnek az úgynevezett egyetemes szolgáltatói ár hatálya alól, és a szabadpiacon kénytelenek vásárolni”.

Mint írja, a balassagyarmati önkormányzat hat éve, más településekkel összefogva, közbeszerzés keretében a piacról vásárolja az elektromos energiát és a gázt az intézmények és a közvilágítás működtetésére. – Balassagyarmatnak garantált árú szerződései szerint 2023 év végéig van elektromos áram beszerzése, míg gázból 2022. október 1-ig. Városunkat tehát a gázpiac elszabadulása 2023-tól, az elektromos áramé 2024-től fenyegeti 0 fejtegeti a polgármester. 

A gázköltség a jelenlegi szerződések alapján évi 60 millió forintba kerül, de jelenleg a piaci ár az egyetemes szolgáltatói ár négy-ötszöröse. Így Csach szerint 2023-ban akár 250 millió forint is lehet az éves számla. A 75 millió forintos villanyszámla pedig 165-235 milliósra bővülhet.

A polgármester szerint a jól menő cégektől iparűzési adót beszedő önkormányzatok ki tudják gazdálkodni a pénzt, a kistelepüléseket védi az állami támogatási rendszer, de Balassagyarmat más helyzetben van. A település akkor tudja kigazdálkodni az évi 300-350 milliós többlet terhet, ha nőne az iparűzési adóbevételük, megkapnák a többletforrásokat az EU-s beruházások befejezéséhez, a kormány lazítana az önkormányzati hitelfelvétel rendszerén és emelhetnék a két éve befagyasztott díjakat. 

Csach Gábor levelet írt Varga Mihály és Palkovics László minisztereknek, hogy a közfeladatot ellátó önkormányzatok esetében a jogszabály részleteinek megalkotásakor vegyék figyelembe az önkormányzatok teherbíró képességét. Szerinte az önkormányzatokat a kiesett iparűzési adó mértékének figyelembe vételével, sávosan kellene kompenzálni.