Új elnöke van a romák országos önkormányzatának

Új elnöke van a romák országos önkormányzatának

Nevet változtattak. (Forrás: 168 Óra)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Megalakult az Országos Roma Önkormányzat, amely rögtön nevet is változtatott: az érdekképviselet neve: Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ).

A választáson elsöprő győzelmet arató, több mint kétharmados többséggel bíró kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) mellett csak a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalomnak (RPM) sikerült mandátumot szereznie a testületben. Dancs Mihály, az RPM vezetője – ahogy arról a Népszava beszámolt – hangsúlyozta, hogy szervezete konstruktív, ha indokolt, akkor kemény ellenzéki szerepet készül betölteni.Az RPM ugyanakkor megszavazta a debreceni Aba-Horváth Istvánt, a CiKöSz elnökjelöltjét. Az alakuló ülésen mind a 47 képviselő jelen volt, Aba-Horváth tartózkodás és ellenszavazat nélkül lett elnök. 

A lap tudósítása szerint Aba-Horváth István közölte, hogy nemcsak a cigányok nyertek, hanem a magyar nemzet is. Azért – magyarázta –, mert a „magyar társadalomnak olyan részei vagyunk, amelyeket elválaszthatatlanul összeköt a hagyomány, a kultúra, az alkotmány, a Himnusz és az anyanyelvünk”. Ígérete szerint „mi többek leszünk, mint képviselők”. Nem szégyellik majd a lakkcipőt lecserélni gumicsizmára, hogy eljussanak azokhoz, akiknek a hangját nemhogy az országban, még az adott településen se hallják meg.A kormány részéről is nagy az elvárás. hogy végre legyen egy olyan szakmai partnere, amely átlátható, elszámoltatható törvényes keretek közt működik. 

„Jelentem, mi 47-en így fogunk dolgozni” – állította Aba-Horváth István. Szakítani fognak azzal a hagyománnyal – hangzott egy újabb ígéret –, hogy azt nézik, melyik szervezet tagjai vannak többen a testületben, kik az erősebbek. Nem erősekre van szükség, hanem szorgos hangyákra.

Aba-Horváth István úgy érzi, a tisztségéből fakadó felelősségnek akkor tud megfelelni, ha alázattal, a legnagyobb tisztelettel, minden nap megvizsgálja önmagát a „mennyei értékek mentén”. A közösség tagjait is arra sarkallja, hogy ez az értékrend legyen az iránymutató. A képviselők közé egyenlőségjelet tesz, nincs alá- és fölrendeltség. Ha azt fogják látni (értsd: a kormányban), hogy van akarat, cél, perspektíva és jövőkép, akkor ki tudnak mászni a gödörből – bizakodott Aba-Horváth István. 

Mint ismeretes, a  kormányzati elvonások miatt hatalmas tartozások halmozódtak fel. A közgyűlés ezért mérsékelt összegű tiszteletdíjat, bruttó 309 ezer 200 forintot szavazott meg az elnöknek, 231 ezer 900 forintot az elnökhelyetteseknek. Egyelőre azonban nem világos, hogy ezt is miből fizetik ki. A kassza kong az ürességtől. Munkatársak nincsenek, a Dohány utcai székház zárva van. Közben az alakuló ülés elé került egy határozati javaslat, amely felhatalmazza az elnököt, hogy „hatóságok bevonásával azonnal vegye birtokba az önkormányzat tulajdonában és vagyonkezelésében lévő ingó- és ingatlanállományt”, tehát a Dohány utcai székházat. Ez azonban a rendőrségen múlik.