Az extrém időjárás miatt drágulnak az élelmiszerek
Teaültetvény Malajziában (Fotó: Paul-Vincent Roll/Unsplash)

Pusztító hőség, szörnyű szárazság, váratlan fagy: a szeszélyes időjárás, más szavakkal élve a klímaváltozás hatására egyre gyakrabban bekövetkező időjárási extremitások a mezőgazdaságban dolgozókat is hatalmas kihívások elé állítják. Ezeknek következményeitől mi sem maradunk mentesek: az élelmiszerárak egyre csak nőnek – derül ki a CNN összeállításából, amelyet az Infostart is idézett.

Az arabica kávé ára egy év alatt megduplázódott, és hét éve nem tapasztalt magaslaton jár. Ennek oka a Brazíliában beköszöntő extrém alacsony hőmérsékleteknek tudható be. A cukor árának világpiaci drágulása szintén köthető a brazíliai fagyokhoz, és a búza éra is egye csak emelkedik annak köszönhetően, hogy szárazsággal és rekordmagasságú hőmérsékleti értékekkel kell megküzdeniük a termesztőknek.

Vörös jelzés az emberiségnek: környezeti katasztrófákra figyelmeztetnek a tudósok
Magyar Hang

Vörös jelzés az emberiségnek: környezeti katasztrófákra figyelmeztetnek a tudósok

Nincs idő késlekedésre és mentségeknek sincs most helye – fogalmazott António Guterres ENSZ-főtitkár.

Ezek a példák mind azt mutatják meg, hogyan hat a mindennapi életre is a klímaváltozás, a kutatók szerint pedig ez egyre csak romlani fog. „Az éghajlatváltozás az étkezőasztalunkhoz ül” – fogalmazott Cynthia Rosenzweig, a Columbia Egyetem Föld Intézetének adjunktusa és vezető kutatója az amerikai hírtelevíziónak.

Az élelmiszerek ára 31 százalékot emelkedett az elmúlt esztendőben a FAO, az ENSZ élelmiszerügyi szervezete szerint. Az infláció hátterében áll többek között a kínálat szűkössége, melyet az időjárási extremitások okoznak.

– Kétségtelen, hogy az időjárás változásai hatással vannak élelmiszer-ellátásunkra – mondja Jennifer Bartashus, a Bloomberg Intelligence vezető elemzője, aki a kiskereskedelmi alapanyagok és a csomagolt élelmiszerek területével foglalkozik. Robert Yawgernek, aki már 35 éve dolgozik ezen a piacon, nem ismeretlen a mezőgazdasági árrobbanás, a korábbi fellendülésekkel szemben azonban a mostanit véleménye szerint nem tipikus tényezők, például a feltörekvő piaci kereslet vagy a gyenge amerikai dollár hajtja. „A múltban nem arról volt szó, hogy egy éghajlati katasztrófa befolyásol mindenkit. Ilyet még nem láttam, mindenki egymásra licitál” – mondta Yawger, a Mizuho Securities ügyvezető igazgatója.

UNICEF: egymilliárd gyereket fenyegetnek a klímaváltozás veszélyei
Magyar Hang

UNICEF: egymilliárd gyereket fenyegetnek a klímaváltozás veszélyei

A klímaválság gyermekjogi válság: a világ gyermekeinek klímakockázati rangsora című jelentés az első összetett, gyermekekre fókuszáló kockázatelemzés, amelyet a témában végeztek.

Az élelmiszer-drágulásnak az extrém időjáráson túl egyébként további okai is lehetnek. Az Egyesült Államokban ilyen például a munkaerőhiány, a szállítmányozás növekvő árai, illetve a csomagolási költségek emelkedése.