A brit gyógyszerfelügyelet is engedélyezi a gyermekek oltását
Felveszik egy fiatal férfi adatait, mielőtt beoltják a koronavírus elleni vakcinával a londoni Twickenham rögbistadion előtt 2021. május 31-én (Fotó: MTI/EPA/Andy Rain)

Engedélyezte pénteken a brit gyógyszerfelügyelet (MHRA) a 12-15 éves korosztály beoltását a Pfizer és a BioNTech vállalatok által a koronavírus ellen közösen kifejlesztett vakcinával. A brit kormány azonban egyelőre nem tervezi az oltási kampány kiterjesztését a gyerekekre, írja az MTI.

June Raine, az MHRA vezérigazgatója a közleményhez fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: a hatóság a klinikai hatásvizsgálati adatok gondos tanulmányozása után meggyőződött arról, hogy a Pfizer/BioNTech-vakcina hatékony és biztonságos ebben a korcsoportban is. Raine professzor kiemelte: minden adat arra vall, hogy a Pfizer/BioNTech-oltóanyag alkalmazásának előnyei messze felülmúlják a kockázatokat a gyerekek körében is.

Sir Munir Pirmohamed professzor, a brit kormány humán gyógyszerbiztonsági tanácsadó bizottságának elnöke az MHRA bejelentéséhez csatolt ismertetésében közölte, hogy az engedélyezés előzményeként több mint kétezer 12-15 éves fiatal bevonásával vizsgálták a Nagy-Britanniában használt vakcinákat.

A klinikai próbák során az egyik csoportnak a koronavírus elleni oltást adták be, a másik csoport tagjai hatóanyag nélküli ártalmatlan szert kaptak.

Azok között, akik a vakcina mindkét dózisát megkapták, a második adag beadása utáni hetedik napon egyetlen koronavírus-fertőzést sem észleltek, a hatóanyag nélküli szerrel ellátottak körében ugyanakkor 16 esetben mutatták ki a fertőződést.

Pirmohamed professzor hangsúlyozta azt is, hogy a koronavírus okozta betegség ellen védő antitestek kialakulásának adatai alapján az oltás ugyanolyan hatékony a 12-15 éves korosztályban, mint a 16-25 évesek körében, ami rendkívül kedvező eredmény.  

A december 8-án kezdődött nagy-britanniai oltási kampány eddig a 18 évesnél idősebb felnőtt lakosságra terjedt ki. A végleges döntést a gyerekek beoltásáról a brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (JCVI) hozza majd meg, jóllehet a kormánynak jelenleg nincsenek kidolgozott tervei a gyermekkorúak tömeges oltására.

A brit egészségügyi minisztérium a héten jelentette be, hogy Nagy-Britannia felnőtt lakosságának több mint a háromnegyede már megkapta a koronavírus elleni oltás első dózisát, a felnőttek több mint a felének pedig már a második adagot is beadták. Ez azt jelenti, hogy a 18 évnél idősebb korcsoportok tagjainak 75,5 százalékát már beoltották.

A brit kormány oltási menetrendjének célkitűzése az, hogy július 31-ig a teljes brit felnőtt lakosság - hozzávetőleg 52,7 millió ember – megkapja az első dózist.

A Pfizer vakcinájának alkalmazását a 12-15 éves korosztályban legutóbb Ausztriában és Szerbiában engedélyezték. Az Európai Gyógyszerügynökség május 28-án engedélyezte, hogy 12-15 éves gyerekek is megkaphassák a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltását. Kanada és az Egyesült Államok már korábban engedélyezte az oltás használatát ebben a korosztályban.

A magyar fiatalok oltása kapcsán Orbán Viktor a péntek reggeli rádióinterjúban arról beszélt, hogy az óvatosabbak közé tartozik, ugyanakkor elzárni sem akarják a szülőket attól a lehetőségtől, hogy beoltassák a gyereküket, ha akarják. – Nem látom, hogy a magyar tudományos közösségben – amelynek véleménye perdöntő – ez a vita nyár vége előtt nyugvópontra jutna – fogalmazott. Így türelmet kért a kérdésben, a kiskorú gyerekeket egyébként most is magukkal vihetik a védettségi igazolvánnyal rendelkező szülők.