Megkéseltek egy francia rendőrnőt, a támadót lelőtték

Megkéseltek egy francia rendőrnőt, a támadót lelőtték

A helyszínt biztosítják rendőrök 2021. április 23-án, miután egy tunéziai állampolgár késsel halálosan megsebzett egy rendőrnőt a Párizstól délnyugatra fekvő Rambouillet rendőrőrsén. A támadót a rendőrök lelőtték, ő is belehalt sérüléseibe. MTI/AP/Michel Euler

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Halálos késszúrás érte a franciaországi Rambouillet rendőrségének egyik adminisztratív alkalmazottját a kora délutáni órákban; a támadót meglőtték és őrizetbe vették, de később belehalt sebeibe – közölte pénteken az Europe 1 rádió és a BFM hírtelevízió.

Rendőrségi források szerint a tragédia 14 óra 20 perckor történt a 26 ezer lakosú település rendőrőrsének bejáratánál a két biztonsági kapu között. A Le Parisien című helyi lap szerint a 49 éves áldozat éppen ebédszünetéből tért vissza, amikor megtámadták. A támadó befurakodott az áldozata mögé, majd amikor mögöttük a kapu bezáródott, elővette a kést, és a kapu másik oldalán lévő rendőrök szeme láttára többször megszúrta a nőt, aki még a helyszínen belehalt a nyakát ért szúrásokba. A nőnél nem volt fegyver, 28 éve dolgozott a helyi rendőrőrs recepcióján, egy 13 és egy 18 éves gyerek anyja volt. Amikor a második ajtó kinyílt, az egyik rendőr kétszer rálőtt az elkövetőre, aki később életét vesztette.

„Nem engedünk az iszlamista terrorizmussal szemben” – idézi az MTI Emmanuel Macron Twitter-bejegyzését. Mint az államfő írja, a nemzet és a kormány a megölt rendőrségi alkalmazott „családja, a kollégái és a rendőri erők oldalán áll”.

A BFM szerint a támadó tunéziai állampolgár. Tettének indítéka egyelőre ismeretlen. Az ügyben a nyomozást a terrorellenes ügyészség vette át, s „hivatali személy terrorista meggyilkolásának” vádjával indított eljárást. Jóllehet az elkövető indítékai nem ismertek, a támadás módja (késes támadás), célpontja (hatóság) és ideje (péntek, a muzulmánok szent napja) dzsihadista támadásra utal.

Valérie Pécresse, a párizsi regionális tanács elnöke a BFM TV-nek nyilatkozva kijelentette, hogy nem zárható ki a terrorista indíték. A francia vádhatóság szerint az elkövető a támadást megelőzően felderítette a terepet, tette végrehajtása közben pedig olyan kijelentéseket tett, amelyek terrorista indíttatásra utalnak. Szemtanúk beszámolói szerint a tettes azt kiabálta, hogy „Allahu akbar!”

Az ügyészség a mobiltelefonja átvizsgálását követően közölte, hogy az elkövető dzsihadista internetes oldalakat látogatott.

Egy rendőrségi forrás korábban még arról számolt be, hogy a támadó nem kiabált iszlamista jelszavakat, amikor tettét elkövette. Hozzátette, az elkövető egy 36 éves tunéziai állampolgár volt, 2009-ben illegális bevándorlóként érkezett az országba, de azóta menedékstátuszt kapott, legálisan tartózkodott Franciaországban és korábban nem volt ismert a hatóságok előtt.

A rendőrség a kora esti órákban házkutatást tartott az elkövető Rambouillet-ban található otthonában.

„Franciaország elvesztette egyik mindennapi hősét egy végtelen gyávaságból elkövetett barbár cselekedet következtében” – jelentette ki Jean Castex miniszterelnök, aki szerint Párizs térsége újból terrorizmus áldozatává lett.

A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy ugyanezen a környéken, a Párizshoz közeli Yvelines megye egyik másik településén, Magnaville-ben 2016-ban két rendőrt szintén késsel ölt meg egy dzsihadista. Felidézte a Samuel Paty történelemtanár elleni tavaly októberi dzsihadista támadást is, amely szintén a közelben történt. A tanárral azért végzett egy 18 éve csecsen iszlamista, mert megmutatta a Mohamed-karikatúrákat a szólásszabadságról tartott óráján.