Két jelentős győzelmet is aratott a nagy nyári szabadságolás előtt Angela Merkel. Végül egyik bizalmi embere, Ursula von der Leyen lett az Európai Bizottság elnöke, a megüresedett német védelmi miniszteri székbe pedig a kancellár másik közeli munkatársa Annegret Kramp-Karrenbauer kerül. Merkel tehát egyelőre kézben tartja mind az európai, mind pedig a német helyzetet, ám egyáltalán nem lehet nyugodt, hiszen sötét felhők gyülekeznek a feje fölött, ami ugyancsak megkeserítheti politikai karrierjének utolsó éveit.
Merkel egészségi állapota tartotta lázban az elmúlt hetekben a német és az európai közvéleményt. A német kancellárt többször is megmagyarázhatatlan remegés fogta el. Ugyan Németországban a politikusok egészségi állapota nem közügy, a társadalom magyarázatot vár. Egymást érik a találgatások, és egyesek szerint Merkel így ki sem töltheti a ciklusát, a kancellár azonban kemény választ adott az őt idő előtt visszavonultatóknak.
Ursula von der Leyennek jó eséllyel meglesz a szükséges bázisa a parlamentben | Magyar HangElőször Brüsszelben adta mindenki értésére, hogy Németország továbbra is Európa vezető hatalma. Pedig az európai választások előzetesen nem sok jót ígértek. Az Európai Parlamentet eddig uraló két nagy pártcsalád, a Néppárt és a Szocialisták ugyan elveszítették többségüket, a jobbközép alakulat azonban ennek ellenére megtartotta vezető pozícióját. Merkel pedig megmutatta, hogy az erőviszonyok átalakulása következtében bonyolultabbá vált viszonyok között is otthon érzi magát. Pedig Emmanuel Macron nagyon ráérzett a királycsináló szerepére, és rendkívüli aktivitással vetette bele magát a politikai csatározásokba. Végül meg is szerezte Franciaországnak az Európai Központi Bank elnöki posztját, és jól keverte a kártyákat a bizottság elnökének megválasztása körüli vitákban is.
A szövetségeseinek egyébként nem igazán tekinthető visegrádiakkal és az olaszokkal karöltve megfúrta a csúcsjelölti rendszert, aztán végül helyreállt a rend, hiszen hiába bukott Manfred Weber, Európa első embere végül egy többlépcsős játszmában mégis egy német politikus, Angela Merkel bizalmasa lett. Ez a döntés ugyan inkább a status quo fenntartása, semmint Európa többrétű és egyre mélyülő válságának megoldása felé mutat, az azonban elvitathatatlan, hogy jelzi a német hegemónia fenntartását. S hogy ez így van, abban Merkelnek komoly érdemei vannak. Pedig a politikai víziók tekintetében meg sem közelíti tanítómesterét, Helmut Kohlt. A kulisszák mögötti játszmákban azonban nagyon is otthonosan mozog, és meglehetős hatékonysággal képviseli nemcsak a német érdekeket, de az újabb és újabb hullámokban egyre erősödő európai válságot is kezeli. Igaz, a tűzoltásnál nem nagyon jut előbbre.
Lagarde véget vethet az olcsó pénz időszakának | Magyar HangNincs könnyebb dolga Merkelnek otthon sem, hiszen a koalíció ugyancsak inog. A kereszténydemokraták még csak-csak nyeregetnek, a szociáldemokraták azonban történelmi mélyponton vannak. Közben erősödnek a trónkövetelők, mindenekelőtt a Zöldek, de bele-beleharap a hagyományos pártokba az Alternatíva Németországért is. Egyáltalán nem lepődhetnénk meg azon, ha az SPD a végső marginalizálódást elkerülendő menekülne a koalícióból, ami egyben Merkel politikai karrierjének végét is jelentené. Ezért aztán a kancellárnak nemcsak Macronnal, a Szocialistákkal vagy az euroszkeptikus pártcsaládokkal vagy éppen a V4-ekkel kellett elfogadtatnia von der Leyent, hanem figyelemmel kellett lennie hazai koalíciós partnerére is.
Merkelnek partnerei a koalíció egyben tartásában a német tőke mellett mindazok, akik az európai német hegemónia fenntartásában, sőt kiterjesztésében érdekeltek. Ha hátra nem is dőlhet, ebben a csatában a kancellár győzelemre áll, ezért aztán könnyedén „rábeszélte” a szándékai szerint a CDU-ra koncentráló, és a koalíciós válság elmélyülése esetén Merkel helyére beugrásra kész Kramp-Karrenbauert a védelmi tárca elfogadására. Ebből is az látszik, hogy Merkel egyáltalán nem készül a ciklus vége előtt lelépni a porondról, és a hagyományos utat bejárva a védelmi miniszterségen keresztül készítené fel bizalmasát az utódlásra. Ez ugyan von der Leyen sokat bírált ténykedése és a Bundeswehrt övező botrányok miatt egyáltalán nem mentes a kockázatoktól, de Merkel láthatóan nem enged az elképzeléseiből.
Ülve vagy állva? Az új CDU-elnök Merkelnél konzervatívabban pozicionálná újra a pártot | Magyar HangPártja és a koalíció gyengülésénél is jobban aggaszthatja azonban Merkelt a német gazdaság helyzete. A brexittel, a kereskedelmi háborúkkal, az Oroszország és Kína körüli tartós feszültségekkel romlik a külső környezet, válságban van a német autóipar, és a növekedés az idén legfeljebb félszázalékos lehet.
S ha ez még nem lenne elég, az összeomlás szélére sodródott a Deutsche Bank. Lehet, hogy ebben a helyzetben rövid távon nem is víziókra, hanem a válságokat kezelni képes, a kamarilla politikában jártas politikusra van szükség? Olyanra, mint Merkel, aki a status quo fenntartásával elkerüli a nagyobb bajt, az összeomlást?
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Hang 2019/30. számában jelent meg, 2019. július 26-án.
Hetilapunkat megvásárolhatja csütörtök estig az újságárusoknál, valamint elektronikus formában a Digitalstandon! És hogy mit talál még a 2019/30. számban? Itt megnézheti!