Robbanás nyomán tűz ütött ki kedden az Urengoj–Pomari–Ungvár gázvezeték csuvasföldi szakaszán, az incidensben három gázipari munkás életét vesztette, egy pedig megsérült. Erről a TASZSZ orosz állami hírügynökség a helyi mentőszolgálatra hivatkozva számolt be. A katasztrófavédelmi szolgálatok a gázvezetékből kicsapó fáklyalángot már eloltották, a rendkívüli helyzetek minisztériumának sajtószolgálata szerint. A londoni székhelyű ICE tőzsde adatai szerint a történtek hírére közel 1260 dollárra ugrott a földgáz ezer köbméterének ára Európában. A teljes áremelkedés a nap eleje óta meghaladja az 5 százalékot.
Az Urengoj–Pomari–Ungvár gázvezeték 1983-ban épült, hogy földgázt szállítson Közép- és Nyugat-Európa országaiba. A csővezeték a TASZSZ szerint a Kurszk megyei Szudzsa gázmérőállomás közelében keresztezi az orosz-ukrán határt, majd a gáztranzitszállítás elsősorban az ukrán-szlovák határhoz közeli ungvári, a magyar határ közelében lévő beregszászi és a romániai határon lévő tekeházi kompresszorállomáshoz történik.
A Telex azt írta, hogy az 1980-as években épült vezeték számít jelenleg az Európába tartó – és a háború kezdete óta igencsak megcsappant – orosz gázexport első számú útvonalának, mely az észak-szibériai Jamalo-Nyenyec Autonóm Körzet gazdag mezőin kitermelt földgázt szállítja nyugatra. A Hvg.hu hozzátette, hogy a vezeték 2021 végéig döntő szerepet játszott Magyarország gázellátásában, azóta viszont a hozzánk befutó ágán megszűnt a szállítás, mi már a Török Áramlat nevű vezeték az országba Szerbia felől belépő ágán, a Balkáni Áramlaton kapjuk az orosz gázt.