Liu Shaolin Sándort olimpiai győzelme után zárták ki, Liu Shaoang bronzérmet szerzett
Liu Shaolin Sándor (b) és Liu Shaoang a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének középdöntője után a Fővárosi Fedett Stadionban a pekingi téli olimpián 2022. február 7-én. (MTI/Kovács Tamás)

Az egyéni futamokkal folytatódott a rövid pályás gyorskorcsolyázók versenye a pekingi téli olimpián. 500 méteren magyar részről a nőknél Jászapáti Petra, a férfiaknál pedig az amerikai születésű John-Henry Krueger,  Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor indult. Mindannyian tagjai voltak a szombaton bronzérmet szerzett vegyes váltónak, és az egyéniben is esélyesnek számítottak.

Jászapáti Petra remekül kezdte a versenyt, futamgyőztesként jutott elődöntőbe, ahol a harmadik lett, így a B döntőbe kvalifikálta magát, végül pedig a hetedik helyen zárt. John-Henry Krueger futamgyőztesként végzett, egy ütközése miatt azonban kizárták. A Liu testvérek azonban nagyszerű teljesítményt nyújtva, és egy kizárásnak is köszönhetően döntőbe jutottak.

A döntőben jól kezdtek a magyar versenyzők, akik három kínai korcsolyázóval együtt szálltak harcba az éremért, ám a futamot a jégre került szennyeződések miatt hamar leállították. Az újraindítást követően a Liu testvérek ismét jól helyezkedtek, egy pillanatban mindketten dobogós helyen álltak, sajnos azonban Liu Shaoang egy ütközés után lelassult, testvére azonban élre állt. Liu Shaolin Sándor hatalmas tempót diktált, a hazai pályán versenyző kínaiak sorra maradtak le, egyetlen riválisa tartotta csak vele a lépést, de a jégen ő sem tudta megelőzni.

Néhány percig úgy tűnt, hogy Liu Shaolin Sándor újabb olimpiai bajnoki címet nyert, hosszú videózás után azonban a bírák kizárták a győztest, így a korábban második kínai korcsolyázó, Zsen Ce-vej (Ren Ziwei) kapja az aranyérmet. Liu Shaoang a kizárás miatt feljött a harmadik helyre, bronzérmet szerzett Pekingben!  

A rövid pályás gyorskorcsolyában gyakran előfordul az utólagos kizárás – négy éve Liu Shaoangot például minden egyéni számban diszkvalifikálták –, aktuális indoklásként azonban egy olyan esetre mutattak a bírák, amelyből tucatnyi előfordul egy futam során. A döntnökök szerint Liu Shaolin Sándor az egyik előzésekor hozzáért a kínai riválisához, ez azonban nem tűnt szándékosnak, és nem befolyásolta a versenyt. Sokkal súlyosabbnak látszott, amikor Zsen Ce-vej a cél előtt két kézzel rántotta vissza a magyar versenyzőt, de elkeseredett tettét nem minősítették a bírák, így ő lett az olimpiai bajnok.

– Érzelmi hullámvasút volt az utolsó fél óra – mondta a közmédiának Liu Shaoang a verseny után. – Próbálok diplomatikusan válaszolni, próbálok higgadt maradni. Kicsit elvesztettem a fejem, elragadtak az indulatok, de próbálok lenyugodni, elfelejteni, ami történt, és készülök a következő futamokra – fogalmazott az olimpiai bronzérmes. Arra a kérdésre, hogy vajon volt-e a szembe szél – vagyis a bírák a hazaiakat segítették-e –, a versenyző azt felelte, hogy sok jót és sok rosszat is kaptak. – Visszafújták a futamot az elején, ami rosszul jött ki, mert erősnek éreztem magam, a második nekifutásban pedig ennyi volt sajnos.

Liu Shaoang a szabálytalanság kapcsán elmondta, az elején a kínaiak sokat használták a kezüket. – De nem én vagyok a bíró, sajnos nem én döntök. Ezt el kell fogadni, és tovább kell lépni rajta. Örülök a bronznak.

Ezzel azonban mégsem ért véget a történet, a magyar csapat ugyanis megóvta a döntőt, így még változhat az eredmény. Az elmúlt napok eseményei alapján, különös tekintettel a bírák ténykedésére, meglepetés lenne, ha változtatnának a sorrenden.

Erre utalt Bánhidi Ákos, a magyar csapat edzője és menedzsere is: „Sosem történt még meg, hogy visszaadjanak aranyat, de hátha most – fogalmazott. – Nem tartjuk igazságosnak, ami történt, ezért hivatalosan is óvunk. Ezzel a futammal sok probléma volt. Olimpiai aranyéremről van szó, nem hagyhatjuk szó nélkül.”