A hélium korunk egyik legkeresettebb és legkorlátozottabban hozzáférhető ipari alapanyaga. E nemesgázt korántsem csupán a felemelkedő lufikba és léghajókba töltik, vagy a beszédhang viccesen magassá változtatására használják, de rengeteg életbevágó fontosságú elektronikai berendezés működéséhez is elengedhetetlen. Ezért hatalmas a geopolitikai jelentősége a kimerülőfélben lévő héliumkészletek birtoklásának. Minnesota alatt hatalmas, eddig ismeretlen héliumkészletre bukkantak, ami egy most nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint még annál is sokkal több nemesgázt tartalmaz, mint korábban remélték. E készlet kitermelése egy csapásra megoldhatja az amerikai ipar eddig egyre kínzóbbá váló héliumhiányát.
670 méter mélyen találtak rá a kutatófúrások a minnesotai héliummezőre idén február végén. A kutatást a Pulsar Helium nevű bányászati cég végezte a vasércbányáiról híres Iron Range-hegység területén.
280 kilométer hosszan húzódik az Iron Range Minnesota északi részén, és a héliumbányászok azt remélik, hogy a nemesgázmező a hegység jelentős területére kiterjed a mélyben.
649 000 köbméter hélium termelhető ki csupán az egyik tesztkútból, amit a mező héliumkészletének értékelése érdekében fúrtak, a független felmérés szerint. Ráadasul e kút mindössze a Pulsar Helium által birtokolt földterület
13 százalékáról szivattyúzza ki a gázt. Vagyis a cég azt reméli, hogy a teljes készlet ennek sokszorosa lehet
60 millió köbméter héliumot termelt ki tavaly az Egyesült Államok, vagyis ez az egyetlen kút 1 százalékkal növeli a teljes tavalyi kitermelést.
40 százalékát adja az Egyesült Államok a világszerte kitermelt héliumnak. A héliumot, minthogy nemesgáz mivoltából fakadóan inert (szinte reakcióképtelen) például hűtőanyagként használják a kutatásban, az orvosi képalkotó berendezésekben, az űrkutatásban és a high-tech eszközök gyártásánál.
5 millió köbméterre becsüli (vagy inkább ebben reménykedik) a cég a teljes mező héliumkészletét.
8,3 százalékát fedezheti a minnesotai lelőhely a jövőben az amerikai héliumigénynek.
14,5 százalékos tisztaságú a felhozott hélium, ami nem tűnik soknak, pedig ez a legtisztább gáz, amit a héliumbányászok valaha is láttak. Az érték nagyságát jól mutatja, hogy 0,3 százalékos tisztaságú héliumot már profitábilisan ki lehet termelni.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/37. számában jelent meg szeptember 13-án.