Az agrárminiszter szerint Magyar Péterék elárulják a vidéket, a Tisza Párt máris visszaszólt

Az agrárminiszter szerint Magyar Péterék elárulják a vidéket, a Tisza Párt máris visszaszólt

Elszáradt kukorica az Alföldön 2022 augusztusában (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Elképedve nézem, hogy Magyar Péterék kijelentik, el kell vonni a gabonatermeléstől az európai uniós támogatást, majd hogy csak a zöldség-gyümölcs termesztést lehet támogatni – mondta a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában Nagy István agrárminiszter, aki szerint ez a vidék elárulása, és olyan fokú drágulást jelentene az élelmiszeriparban, amihez nincs fogható.

A miniszter a műsorban elmondta, az Európai Unió tagországainak valamennyi agrárminisztere egyetért abban, hogy külön büdzséje legyen a közös agrárpolitikának, amelynek két tartópillére, a területalapú támogatás és a vidékfejlesztés garantálja, hogy Európában az élelmiszer-szuverenitás és a mindennapi kenyerünk biztosítva lesz a jövőben is. Nagy István óriási sikerként értékelte, hogy az unió közös agrárpolitikájáról a magyar elnökség által felvázolt jövőképet 26 tagállam elfogadta. Azon dolgoznak, hogy decemberre megszülessen a teljes körű egyezség ebben a kérdésben, s akkor „olyan dokumentumot tesznek le az asztalra, amit a bizottság nem tud majd figyelmen kívül hagyni”.

Annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság (EB) is készíttetett egy stratégiai anyagot az uniós mezőgazdaság jövőjéről, Nagy István azt mondta, előbbi az agrárminiszterek, „két lábbal a földön járó emberek” álláspontját tükrözi, utóbbit egy olyan professzor készítette, akinek „sok köze nincs az agráriumhoz”. Hozzátette: azért készítették el a külön javaslatukat, mert az EB megrendelésére készült dokumentum elfogadhatatlan sok ország, köztük Magyarország, és a gazdatársadalom számára.

 

Nagy István szerint a baj akkor következik be, amikor megbomlik az egyensúly, olyan feladatokat címkéznek a támogatásokhoz, amelyek „elolvasztják” a gazdasági vagy versenyképességi részt. Ezek között említette a túlzott mértékű ellenőrzéseket „a termőföldtől az asztalig” vagy a „mérhetetlen zöldideológiai nyomást”, ami befolyásolja az agrárium termelését, vagy azt a vádat, hogy az európai gazdák felelősek az éghajlatváltozásért. Az agrárminiszter úgy vélte, az uniós választások után „új erőre kap az őrület”, ami szerinte az európai mezőgazdaság versenyképességének elvesztéséhez vezethet.

„Elképedve nézem azt, hogy Magyar Péterék asszisztálnak ehhez, elfogadják ezeket, sőt állnak az élére ennek a folyamatnak, és kijelentik, hogy el kell vonni a gabonatermeléstől a támogatást, majd hogy csak a zöldség-gyümölcs termesztést lehet támogatni” – hangoztatta a tárcavezető. „Ez teljes tévedés”, „ez a vidék elárulása” – tette hozzá, megjegyezve, hogy ez olyan fokú hátrányt okozna a vidéknek, olyan fokú drágulást jelentene az élelmiszeriparban, amihez fogható nincs. Nagy István szerint ezt nem lehet hagyni, feltétlenül meg kell akadályozni „Magyar Péterestől, Tisza pártostól, mindenkitől, aki a magyar gazdák, a magyar vidék jövője ellen küzd”. Ugyanakkor a tárcavezető arról már nem beszélt, hogy a klímaváltozás miatt valóban veszélyben forog az olyan szántóföldi növények termelése idehaza, mint a kukorica vgy a napraforgó. Emellett gyorsan zuhan a családi gazdaságok száma Magyarországon, így egyre nagyobb birtokok jönnek létre, amelyek szinte kizárólag csak gabona- és olajos növények termelésével foglalkoznak, ezeknek természetesen érdekük a jelenlegi, egyre tarthatatlanabb állapot megőrzése.  

 Frissítés:

Reagált a Tisza Párt az agrárminiszter interjújára: szerintük miközben Orbánék hivatalosan a magyar termőföldet védik, szisztematikusan átjátszották az állami földeket a saját oligarcháknak és a legjobb minőségű földjeinkre pedig ázsiai akkumulátorgyárakat telepítettek. – Eközben soha ilyen kevés családi gazdálkodó nem dolgozott a magyar agráriumban, a fiatal gazdák jelentős része sem földhöz, sem támogatáshoz nem jut és sokan külföldön kénytelenek boldogulást keresni – fogalmaznak posztjukban.

– Az Orbán-kormány büszkén kommunikál arról, hogy Magyarország képes lenne előállítani a hazai élelmiszerszükséglet többszörösét, eközben az alapvető tej- és hústermékek jelentős részét is importáljuk. Ha miniszter úr ma elmegy a világ almatermesztésének egykori központjába, Szabolcsba, akkor lengyel almát talál a zöldségesnél. Ha elmegy Battonyára, vagy más nagy múltú állattartó településre, akkor maximum házi kedvenceket talál. Nagy István hobbi méhészként és miniszterként arra sem volt képes, hogy a magyar méhészeket megvédje a beáramló, hamisított kínai méztől – sorolják a visszásságokat, majd felemlegetik, hogy a klímaváltozás közepén semmit nem tett a kormány az öntöző csatornák karbantartásáért, tisztításáért, vagy esetleg újak építéséért, miközben az aszály éves átlagban 500 milliárd forint kárt okoz a magyar mezőgazdaságnak. Végül leszögezik, hogy a párt komplex falurehabilitációs programot és agrárreformot hirdet a családi gazdaságok erősítéséért és a magyar vidék megmentéséért, továbbá elvégzi az öntöző rendszerek felújítását és elmaradt fejlesztését.