Egyhangúlag, 128 igen szavazattal megszavazta az Országgyűlés kedden kora délután Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését. Az ellenzéki pártok képviselői nem vettek részt a voksoláson.
Völner Pál botránya nagyjából négy hónappal az országgyűlési választások előtt, múlt kedden robbant ki. Akkor ugyanis a legfőbb ügyész hivatali vesztegetés bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban lévő nyomozás eredményeként az Igazságügyi Minisztérium államtitkárának kiadását kérte az Országgyűléstől. Fontos, hogy a politikus 2019 augusztusától a Magyar Bírósági Végrehajtói Karral kapcsolatos feladatokat ellátó miniszteri biztos is volt, ebben a minőségében merült fel vele szemben a korrupciós gyanú.
Az ügyészség szerint a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) elnöke – a letartóztatásban lévő Schadl György – 2017. augusztusát megelőzően, pontosabban meg nem határozható időponttól kezdődően rendszeresen adott készpénzt az államtitkárnak. Többször találkoztak, éttermekben vagy éppen a politikus járműve mellett, ezeken a találkozókon történt meg a pénzátadás „jellemzően konspirált módon”. A politikus a pénzért cserébe vállalta, hogy az önálló bírósági végrehajtók feletti felügyeleti-, hatósági-, igazgatási jogkörét Schadl György konkrét kéréseinek megfelelően gyakorolja, illetve a kiírás előtt álló, vagy folyamatban lévő pályázatokat, vagy más hatósági eljárásokat szintén az elnök kéréseinek megfelelően befolyásolja. A Legfőbb Ügyészség szerint a végrehajtói kar elnöke „a rendszeres jogtalan előnyt nem kizárólag konkrét ügyekben nyújtott segítségéért, hanem folyamatos rendelkezésre állása érdekében, lényegében fizetésként adta Völner Pálnak”. A kenőpénz teljes összege 83 millió forint volt.
Az ügy pikantériája, hogy Völner Pál volt az aláírója – Varga Judit igazságügyi miniszter helyett – azoknak a dokumentumoknak, amelyekben a nemzetbiztonsági szolgálatok titkos információgyűjtésre kértek engedélyt.
Völner Pál az államtitkári posztjáról azóta már lemondott, ezt a lépését az Igazságügyi Minisztérium egyébként helyes döntésnek nevezte.
Lapunkban már beszámoltunk arról, hogyan értékelte az egész ügyet – mások mellett – Kéri László, aki az egyetemi évek alatt személyesen is ismerte a most megbukott államtitkárt. Azt mondta, hogy a politikus Orbán Viktor miniszterelnök fiatalkori belső köréhez tartozik, elsősorban ezért nagy a jelentősége annak, hogy levették a sakktábláról.