Megalakult a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet, amelynek vezetésével Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke Horváth József nyugállományú vezérőrnagyot, biztonságpolitikai szakértőt bízta meg.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta, hogy a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet azzal a céllal jött létre, hogy a jövőben tudományos elemzésekkel, hazai és nemzetközi kutatásokkal támogassa a hivatal munkáját, „annak érdekében, hogy a hivatal beazonosítsa és feltérképezze a Magyarország önazonosságát veszélyeztető cselekedeteket, befolyásolási kísérleteket”. Maga a hivatal egyébként azért dolgozik, hogy „Magyarország megőrizze önállóságát, a külföldi befolyásszerzési kísérleteknek ellenálljon, továbbá beazonosítsa azokat, akiknek az a célja, hogy eltérítsék a közbeszédet, és a nyilvánosságot arra használják, hogy a saját érdekeiket érvényesítsék a magyar érdekkel szemben”. (A Lánczi Tamás vezette intézmény már korábban vizsgálatot indított az Átlátszó és a Transparency Internationnallal szemben.)
Mint írták, Horváth József szakmai pályafutása során több fontos tisztséget is betöltött nemzetbiztonsági területen. 1998-2002 között a Nemzetbiztonsági Hivatalnál volt műveleti főigazgató-helyettes, 2010-től pedig két éven át a Katonai Biztonsági Hivatal, majd 2012-2013 között a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgató-helyettese volt. 1999-ben dandártábornokká nevezték ki, majd 2012-ben vezérőrnaggyá léptették elő.
Arról nem tettek említést, hogy Horváth József 1986-89 között a BM III/III-4-b. alosztályon dolgozott alhadnagyként, feladata a szektásnak minősített, egykori és aktív párttagok, trockisták, álbaloldaliak elhárítása volt. A rendszerváltás után is maradt a szolgálatoknál, majd az első Fidesz-kormány idején a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgató-helyettese volt, innen a kormányváltás után, a szocialisták érkezésével távoznia kellett. Ezt követően megalapította az UD Zrt.-t – életútját a 444 elevenítette fel.