Megalakult a Stratégiai Tanácsadó Testület

Megalakult a Stratégiai Tanácsadó Testület

Orbán Balázs (Fotó: Mathias Corvinus Collegium - MCC / Facebook)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Megalakult a Stratégiai Tanácsadó Testület – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) az MTI-vel hétfőn. A közleményben azt írták: a veszélyek korában Magyarország békéjének és biztonságának erősítése, valamint a magyar emberek életfeltételeinek javítása a kormány legfontosabb célkitűzése. Ennek a munkának a támogatásáért született döntés a kormány mellett állandó jelleggel működő stratégiai tanácsadó testület megalakításáról. A testület célja, hogy elemzésekkel és tanácsokkal segítse a kormány és a miniszterelnök munkáját a kormányzás egyes területeinek stratégiai szempontból történő áttekintésével, különös tekintettel a kormányzati működés szuverenitási, társadalmi, gazdasági, biztonsági, kulturális és egyéb kockázatokkal szembeni ellenálló képességére.

A testület elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. A testület működésével összefüggő feladatok ellátásáról a Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezeti keretei között működő titkárság gondoskodik, amelyet a miniszterelnök politikai igazgatója irányít. A testület többi tagját a miniszterelnök kérte fel hétfőn. A tanácsadó szervezet 2024. március 14-i dátummal, az alábbi tagokkal kezdi meg működését:

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, korábban több alkalommal kormánybiztos, valamint a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának 2000 és 2002 között alapító főigazgatója, majd 2010 és 2015 között főigazgatója

Kovács Árpád mérnök, közgazdász, 1997 és 2009 között az Állami Számvevőszék elnöke, 2004-től 2007-ig a számvevőszékek világszervezetének, az INTOSAI kormányzótanácsának az elnöke, a Költségvetési Tanács volt elnöke.

Kovács József nemzeti információs államtitkár. 1985 és 2012 között a Magyar Honvédség állományában törzstiszti és parancsnoki beosztásokat látott el, többi között a koszovói békefenntartó erők (KFOR) magyar kontingens, valamint az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokaként teljesített szolgálatot. 2012 és 2018 között a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója, 2018-tól nemzeti információs államtitkár.

Maróth Miklós, a miniszterelnök tanácsadója a tudománypolitika tárgykörét érintő kérdésekben. Magyar Corvin-lánccal kitüntetett, Széchenyi-díjas magyar klasszikafilológus, orientalista, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 2008-tól 2014-ig alelnöke. 1992 és 1999 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja. 2007-2010-ig az Union Académique Internationale elnöke, azóta tiszteletbeli elnöke. 2019-től 2023-ig az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke.

Papp Károly polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár. 2013-tól 2018-ig országos rendőrfőkapitány, majd a Belügyminisztérium közbiztonsági főigazgatója volt. 2020-tól a Belügyminisztérium belbiztonsági államtitkára, 2022-től a Miniszterelnöki Kabinetiroda polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkára.

Stumpf István alkotmányjogász, politológus, egyetemi tanár, 1998 és 2002 között a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, 2010 és 2019 között alkotmánybíró. 2021-től 2022-ig a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos, 2021-től 2023-ig a Tokaj-Hegyalja Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke.

Átrendeződés Orbán stábjában

Mint arra a Telex felhívta a figyelmet, a tanácsadó testület akkor még nem nyilvános szervezéséről először Panyi Szabolcs, a Direkt36 és a VSquare újságírója írt vasárnap esti X-bejegyzésében kormányközeli forrásokra hivatkozva. Azt írta, hogy átrendeződés várható Orbán Viktor stábjában a kormányt politikailag megviselő kegyelmi ügy után, ennek egyik lépése lehet az új stratégiai tanácsadó testület, amelybe maga köré gyűjt tiszteletreméltónak tartott jobboldaliak mellett szenior nemzetbiztonsági és hírszerzési tisztviselőket is. Panyi Szabolcs listája pontosan megegyezett a később bejelentett nevekkel.

Panyi forrásai szerint a testület felállításának két fő célja lehet. Az egyik, hogy Orbán a kormány gyengeségeit exponáló kegyelmi ügy után erősítheti az erőskezű vezetői imidzsét azzal, hogy komoly emberekkel veszi magát körül. A másik, áttételesebb cél pedig az lehet, hogy Orbán átszervezze a biztonsági szolgálatok politikai felügyeletét. A testületbe kerüléssel ugyanis Papp Károly és Kovács József megválhatnak az ennél jóval jelentősebb pozíciójuktól. Ők a „régi gárda” képviselői – írta Panyi Szabolcs, így az eltávolításukkal megindulhat egy őrségváltás, amely során a nemzetbiztonsági szolgálatok felügyeletét egy új, politikailag lojálisabb kormánytisztviselőkből álló generáció veheti át.