Hosszasan tanácskoztak videokonferenciájukon az uniós állam- és kormányfők, de csak abban egyeztek meg, hogy majd később megegyeznek a koronavírus miatti gazdasági mentőcsomagban.
Elsősorban az olasz miniszterelnök, Giuseppe Conte volt az, aki minél hamarabb eredményt szeretett volna látni, volt is egy olyan pontja a vitának, amikor jelezte, ha nincs segítség, akkor nem fogad el semmiféle közös nyilatkozatot. Hasonló események már lejátszódtak a hét elején a pénzügyminiszterek találkozóján, ahol főként a hollandok nem támogatták az úgynevezett koronakötvények kibocsátását. Ennek a konstrukciónak a lényege, hogy a kötvények mögött a legjobb hitelmutatóval rendelkező EU állna, nem pedig egy vagy több tagállam.
Végül ebben a kérdésben az a döntés született, hogy két hetet kapnak az euróövezeti pénzügyminiszterek egy javaslat kidolgozására és majd akkor kerül ismét napirendre.
750 milliárd eurós mentőcsomagot jelentett be az Európai Központi Bank | Magyar Hang
Christine Lagarde szerint nincs felső határ, a rendkívüli idők rendkívüli intézkedéseket követelnek.
A tagállami vezetők által elfogadott nyilatkozatban többek között megerősítették az Európai Bizottság törekvéseit például az álhírek elleni küzdelem terén. Ugyancsak közös álláspont alakult ki abban, hogy a WHO ajánlásainak megfelelően minél több tesztet kell elvégezni és erről rendszeres jelentést kell adni az Európai Bizottságnak.
Egyetértettek a miniszterelnökök abban, hogy a belső határokon az áruszállítást biztosítani kell és azoknak is lehetővé kell tenni a határokon történő átkelés, akiknek ez a munkába járás miatt szükséges. Egyúttal sürgősen fel kell számolni azokat a torlódásokat, amelyek miatt uniós polgárok nem tudnak hazajutni.
A csúcstalálkozóval párhuzamosan az Európai Parlament képviselői távszavazással három fontos kérdésben támogatták a bizottság javaslatait. Ezek értelmében ideiglenesen felfüggesztették a reptéri résidőkre vonatkozó szabályokat, ennek köszönhetően megszűnhetnek az üresen közlekedő szellemjáratok. Ugyancsak támogatták a bizottság 37 milliárd eurós válságkezelési csomagját, amely kormányoknak, régióknak, kis- és középvállalkozásoknak nyújt azonnali segítséget.
Európai Parlament: otthonról szavaznak a képviselők az uniós támogatásokról | Magyar Hang
Ha megszületik a döntés, 2020-ban további 800 millió euró válik elérhetővé a tagállamok számára.
Végül jóváhagyták az Európai Unió Szolidaritási Alapjának kiterjesztését a közegészségügyi vészhelyzet kezelésére. A lépéssel 2020-ban további 800 millió euró válik elérhetővé az európai országok számára erre a célra.