Ellopták Mária skót királynő 1587-es kivégzésén viselt ékszereit
Az angliai Arundel-kastély, Stuart Mária szülőhelye (Fotó: Topcastles.com/Flickr)

Mária skót királynő kivégzésén, 1587-ban viselt rózsafüzérét, valamint további, több mint egymillió font (mintegy 402 millió forint) értékű arany- és ezüsttárgyat loptak el az angliai Arundel-kastélyból. – A kincset péntek éjjel vitték el a West Sussex megyei kastélyból – számolt be az esetről a brit közszolgálati BBC hírportálja.

A lopott tárgyak között szerepelnek a koronázási csészék, melyeket Mária királynő (1542-1587) adott a ceremóniamesteri udvari tisztség korabeli viselőjének. Az MTI beszámolója szerint a kastélyt kedden nyitották újra a látogatók előtt. A létesítmény szóvivője szerint „felbecsülhetetlen történelmi értéket” képviselnek a hiányzó kincsek.

A polgárháborús zűrzavarban százakat lógatott fel Anglia leghírhedtebb boszorkányvadásza
Balogh Roland

A polgárháborús zűrzavarban százakat lógatott fel Anglia leghírhedtebb boszorkányvadásza

Négyszáz éve született Matthew Hopkins, aki két év alatt több embert vádolt meg mágiával, mint az azt megelőző és az azt követő évszázadban összesen.

A személyzetet péntek éjjel értesítették a behatolásról, miután megszólalt a betörést jelző riasztó. A tolvajok egy ablakon át jutottak a kastélyba, összetörtek egy üvegszekrényt, és magukkal vitték a tartalmát. A BBC-nek nyilatkozó nyomozó szerint a bűntényhez köthető a közelben megtalált, kiégett négykerék-meghajtású autó.

Stuart_Maria_1560.jpg
Stuart Mária Francois Clouet 1559-1560 körül készült portréján

– Mária királynő rózsafüzére nem anyaga miatt érték, hanem azért, mert a nemzet pótolhatatlan öröksége – magyarázta a kastély szóvivője. „Pénzben jelentős a kár, de az olyan egyedülálló daraboknak, mint Norfolk hercegének kollekciója, történelmi jelentősége elmondhatatlanul nagyobb” – tette hozzá. Az egész nemzet elleni bűntettnek nevezte az esetet a térség parlamenti képviselője, Andrew Griffiths.

űStuart Mária 1542-ben született a Linlithgow-palotában. Apja ezután nem sokkal meghalt, ekkor Skócia királynője lett. 1548-ban azonban Franciaországba vitték, Skóciát ez idő alatt régensek kormányozták. 1561-ben tért vissza a trónra, de hat viharos év után, 24 éves korában lemondásra kényszerítették. Angliába menekült, unokatestvérétől, I. Erzsébet királynőtől kért védelmet; 18 éven át tartották fogva, 44 évesen végezték ki a Fotheringhay-kastélyban 1587-ben.