Aligha létezik Magyarországon olyan ember, aki ne ismerné Soros György nevét. Ahogy néhány évvel ezelőtt elárasztották az arcképével az országot a gyűlölködő óriásplakátok, úgy vált a magyar születésű amerikai üzletember neve szitokszóvá és minden rossz dolog okozójává a kormányzati propagandában. A végletekig leegyszerűsített, vagyis a legiskolázatlanabb embereknek legyártott kommunikációs panelek azonban sosem váltak társadalommozgató erővé, így aztán a magyar parlament vette kezébe az ügyet oly módon, hogy elüldözte hazánkból a nemzetközileg is elismert Közép-európai Egyetemet. Ám miközben a hatalom propagandistái lázasan dolgoztak azon, hogy Sorost minél jobban befeketítsék, szinte egyetlen olyan könyv sem született Soros életéről, amely képes lett volna megragadni a milliárdos sokoldalú személyiségét. Soros ugyanis olyan közszereplő, aki filantrópként, aktivistaként, szerzőként, a szélsőjobboldal ellenségeként legalább ilyen fontos szerepet játszott a XX. és a XXI. század történetében – amit éppen az általa felhalmozott vagyon tett lehetővé.
E különleges életművet kívánja bemutatni az a könyv, amely Peter L. W. Osnos szerkesztésében jelent meg nemrég magyarul is a HVG Könyvek jóvoltából. Az életrajz egészen sajátos módon született: a könyv fejezeteit olyan emberek írták, akik a saját szakterületük felől közelítettek hozzá, ami lehetővé tette, hogy bemutassák a tevékenységét, illetve annak mozgatórugóit és hatásait. Az összeállítás értékét növeli, hogy a szerzők mindegyike elismert szakértője annak a területnek, amelynek aspektusából Soros életét tárgyalja. A kötetből így megtudhatjuk, milyen hatással volt a második világháború és a holokauszt Soros életére, aki 1947-ben kivándorolt Magyarországról. Egy másik szerzőtől megtudhatjuk, hogyan vezették különlegesen jó ösztönei Sorost a meggazdagodáshoz, és hogyan formálta ezt követően a milliárdos a modern pénzvilágot. Emellett külön fejezet szól arról, hogy Soros filantrópiája hogyan illeszkedik napjaink világába, és miért jelentett olyan sokat neki és másoknak, akik a rasszizmus és a bigottság célpontjai voltak világszerte. Egy másik szerzőtől pedig azt tudhatjuk meg, hogyan birkózott meg Soros a kihívással, hogy a nyílt társadalom elveit olyan helyeken alkalmazza, ahol azok még nem léteztek. A további szerzők emellett betekintést nyújtanak Soros politikai gondolkodásába is, ami hasznos adalék lehet annak a milliárdosnak a megértéséhez, aki rengeteget tett a Szovjetunió lebontásáért, majd az új, demokratikus társadalmak megalapozásáért.
És bár Soros szándékai Magyarországon látszólag nem érték el a várt hatást, a kötetből az is kiderül, hogy azért mégsem olyan egyszerű a képlet, amilyennek tűnik. Peter L. W. Osnos könyve így nem csak azoknak lesz értékes olvasmány, akik meg akarják érteni a milliárdos gondolkodását, hanem azoknak is, akik meg szeretnék érteni azt a világot, amelyben élünk.
Peter L. W. Osnos: Soros György – Egy teljes élet. HVG Könyvek, 2023. 6900 Ft
Ez a cikk eredetileg a Maygar Hang 2024/5. számában jelent meg február 2-án.