A választási győzelem után tovább erősödtek a német szociáldemokraták
Olaf Scholz német alkancellár, pénzügyminiszter, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kancellárjelöltje nyilatkozik a sajtó képviselőinek a párt berlini központjában 2021. szeptember 27-én, egy nappal a német szövetségi parlamenti választások után (Fotó: MTI/EPA/Focke Strangmann)

A szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag) választás óta tovább erősödött és több mint négy éve a legmagasabbra emelkedett az új német kormányt alkotó koalíciót vezető szociáldemokraták választói támogatottsága – mutatta ki egy vasárnap ismertetett felmérés.

A Kantar brit multinacionális piackutató csoporthoz tartozó Emnid közvélemény-kutató társaság adatai szerint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) országos választói támogatottsága 2017 májusa óta először ismét 28 százalékon áll, a december elején mért 27 százalékhoz képest egy százalékponttal, a Bundestag-választáson elért 25,7 százalékhoz képest pedig 2,3 százalékponttal erősödve.

Az új kancellár irányításával Németország „teljes mértékben az EU mellett elkötelezett európai ország” marad
Magyar Hang

Az új kancellár irányításával Németország „teljes mértékben az EU mellett elkötelezett európai ország” marad

Németország egyértelmű Európa-barát napirendet határozott meg, és azt vallja, hogy mindenekelőtt erős és független Európai Unió létrehozására kell törekedni.

A szociáldemokraták így már ugyanúgy nagyságrendi különbséggel vezetik a Bundestag pártjainak népszerűségi rangsorát, mint a jobbközép CDU/CSU pártszövetség az előző kancellár, a CDU-s Angela Merkel 16 éves kormányzásának legnagyobb részében. Az Emnid adatai szerint a CDU/CSU 21 százalékkal áll a második helyen, jelentősen elmaradva a szeptemberi választáson elért 24,1 százalékhoz képest.

„Egyetlen Bundestag-győzelem nekem nem elég”

A szociáldemokraták vezetőinek szándéka szerint ebben a felállásban nem is igen lesz változás a következő években. Erről beszélt az SPD új társelnöke, Lars Klingbeil a párt szombaton Berlinben tartott tisztújító kongresszusán, hangsúlyozva: úgy kell dolgozni, hogy az SPD hosszú távon a német politika első számú, meghatározó tényezője maradjon. „Egyetlen Bundestag-győzelem nekem nem elég” – mondta kongresszusi beszédében Lars Klingbeil, aki 2017 decembere óta a pártigazgatói feladatokért felelős főtitkári tisztségben dolgozott, és így nagy szerepe volt a szociáldemokraták választási győzelmében.

A hagyományosan több, egymással gyakran hevesen vitázó irányzatra szabdalt párt belső viszonyaira utalva kiemelte, hogy a tartós siker legfőbb feltétele a választási kampányra elért egység megőrzése. Egyebek mellett a jobbközép, konzervatív irányultságú szociáldemokratákat összefogó Seeheimi kört (Seeheimer Kreis), a legfontosabbnak a gazdasági, társadalmi reformokat tartó, reform-szociáldemokrataként is jellemzett Berlini hálózat platformot (Netzwerk Berlin) és a párt balszárnyához tartozó ifjúsági szervezetet (Jusos) említve hangsúlyozta, hogy az SPD ugyan sokszínű, de nem lehet megosztott. „Nem létezik a seeheimiek SPD-je, sem a baloldaliak SPD-je. Nem létezik a hálózatosok SPD-je vagy a Jusos SPD-je. Nem létezik a keleti, az északi, a déli vagy a nyugati SPD. Nem létezik a kormánypárti SPD, a nem kormánypárti SPD pedig végképp nem. Csak egy SPD van” – mondta a társelnöki tisztségbe a küldöttek 86,3 százalékának támogatásával megválasztott politikus. Hozzátette: pártjának az a dolga, hogy a szövetségi kormányt vezető erőként a lehető legjobbat érje el mindenben az országnak és az embereknek.

Prőhle Gergely a német kormányprogramról: Balos változatban folytatódik a merkeli irányvonal
Szabó Zsolt László

Prőhle Gergely a német kormányprogramról: Balos változatban folytatódik a merkeli irányvonal

A volt berlini nagykövet szerint Magyarország felől élénk érdeklődés kell kísérje a német kormányprogramnak azt a mondatát, amely szerint az Európai Uniót egy föderálisabb európai szövetségi állam irányába formálnák.

A másik társelnöki tisztségben 76,7 százalékos támogatottsággal megerősített Saskia Esken a beszédében kiemelte, hogy az SPD választási győzelme „a német párttörténet talán legnagyobb visszatérése”. Mint mondta, ez a visszatérés a lehető legjobbkor történt, mert a húszas évek az újrakezdés, a haladás és „a szociáldemokrácia évtizede”. Ezért az SPD azzal a szándékkal fog neki a kormányzásnak, hogy „megváltoztatjuk az országot, megerősítjük és igazságosabbá tesszük” – mondta Saskia Esken, aki 2019 óta a szociáldemokraták társelnöke.

Kulcsszó a tisztelet

Erről beszélt a kongresszuson Olaf Scholz is, aki szerda óta Németország kancellárja, és az első szociáldemokrata kormányfő Gerhard Schröder 2005-ös bukása óta. Hangsúlyozta, hogy kormánya – az SPD, a balközép irányultságú Zöldek és a jobbközép irányultságú liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) koalíciója – „a haladás kormánya”. Mint mondta, kancellárként mindenekelőtt bizonyosságot akar adni az embereknek, hogy a nagy feladatok – például az éghajlatváltozás elleni küzdelem a gazdaság átalakításával vagy a digitalizálással – megoldhatók, és a változás mindenkinek jót jelenthet és hasznos lehet.

A haladás mellett a másik kulcsszó a tisztelet – jelezte Scholz, kifejtve: el akarja érni, hogy mindenki megkapja a teljesítményéért, munkájáért járó tiszteletet, és hogy mindenki tiszteletben tartsa a mások életmódját, életfelfogását. A kancellár hangsúlyozta: a legfőbb cél, hogy a szociáldemokraták vezette koalíció a következő Bundestag-választáson is megkapja a felhatalmazást az ország vezetésére. „Mi akarjuk alakítani a húszas éveket” Németországban – mondta Olaf Scholz.

(MTI)