A turisztikai látványosságok több mint harminc százaléka semmisült meg helyreállíthatatlanul a csernobili tiltott övezetben tíz napon át pusztító tűzben - jelentette ki szerdán Jaroszlav Jemeljanenko, a csernobili utazásszervezők szövetségének vezetője az egyik ukrán televízió műsorában.
Megsemmisültek az övezetben lévő egykori szovjet üdülőközpontok és erdei falvak, amelyeket a többnapos túrák során mutattak meg a turistáknak. Hozzátette, hogy megmenekültek viszont a tűztől a fő célpontok, azaz Pripjaty városa, Csernobil és a katonai város, Csernobil-2 is, ahol a rádiólokációs állomás van. Most a helyi kormányzósághoz készülnek fordulni azzal a kéréssel, hogy mégis próbálják meg korszerű technológiák segítségével helyreállítani az elpusztult objektumok egy részét – idézi Jemeljanenko az MTI.
Lángolt az erdő Csernobilban | Magyar Hang
A Szabad Európa Rádió értesülései szerint szombaton 130 tűzoltó 21 járművel és három repülőgéppel küzdött a lángokkal az 1986-ban felrobbant csernobili atomerőmű közelében, hogy eloltsák a közel húsz hektáros területen égő erdőt. A helyi katasztrófavédelem szerint a háttérsugárzás szinte a „normál értéken maradt", a tüzet vasárnapra megfékezték.
Az ottani katasztrófavédelmi szolgálat kedden közölte, hogy nyílt tűz már nincs a térségben – az eső segített megfékezni a lángokat –, de még néhány nap kell a parázsló gócok eloltásához.
A Kijev megyei rendőrség közölte, hogy eddig két embert gyanúsítottak meg tűzokozással, de nem vették őrizetbe őket. Egyikük egy helyi lakos a Kijev és Zsitomir megye határán fekvő Rahivka faluból. Mindkét gyanúsított azt állítja, hogy véletlenül okozott tüzet.
Artem Sevcsenko, a belügyminisztérium szóvivője a Hromadszke tévé műsorában elmondta, hogy tovább folytatják a nyomozást, ugyanis csoportos elkövetőket feltételeznek. „Számos jele van annak, hogy lehettek más személyek is, akik illegálisan hatoltak be a tiltott övezetbe. (...) Ez a tűz szokatlan volt, mert több tűzfészek volt és sok helyszínen” – indokolta a feltételezést.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd esti videoüzenetében arról beszélt, hogy a csernobili atomerőmű (amely 1986-ban robbant fel), a nukleáris hulladéktároló és más kritikus fontosságú objektumok nem kerültek veszélybe a tűz miatt. Leszögezte továbbá, hogy a radioaktív sugárzás szintje Kijevben és Kijev megyében a megengedett szinten van. Biztosított mindenkit afelől, hogy a katasztrófával kapcsolatban „senki sem akarja eltitkolni az igazságot” a közvélemény elől.