
Itt mindenhol kertek és szőlő volt – mutat körbe a csongrádi Tisza-part szomszédságában fekvő földeken a kísérőm. Ma már szőlőt elvétve, ellenben rogyadozó épületeket, gondozatlan bozótot annál többet talál, aki erre téved. De hiba lenne ezt a látleletet csupán Csongrádra rávetíteni. Hasonló látkép uralja a hajdani kerteket szerte az országban. De talán van még remény, hogy ismét művelésbe vegyük a földjeinket.
Megadja a módját, mint Kaszanitczky a szüretnek – ez a mondás járta hajdanán Csongrádon. A nevezett Kaszanitczky Gyula a város híres vendéglőse volt, akinek a Tisza mellett húzódó Öregszőlőkben kiterjedt ültetvényei voltak. Érthető, hogy szüret idején rengetegen gyűltek össze a présházánál. Ő pedig messze földön híres bőkezűséggel, cigányzenével, birkapörkölttel vendégelte a meghívottakat. Volt ez így más gazdáknál is, ebben talán nem lett volna semmi különös. Csakhogy Kaszanitczky Gyula nem csak a jó termés örömére rendezett mulatságot. Összehívta és jóllakatta a vendégsereget akkor is, amikor rossz idők jártak, és elfagyott a szőlő. Akkor is ott rotyogtak a bográcsok a présház oldalában, ha fürtök nélkül árválkodtak a tőkék.
Aki ma vetődik el erre az elakácosodott vidékre, talán el sem hiszi, mekkora élet volt ezekben a kertekben a múlt század első felében. És nem csak a csongrádiakban. Szerte az országban emberektől voltak hangosak a településeket körülölelő kertek. Kár, hogy ma már, ahogy a Tisza és a Körös találkozásánál, úgy a jelentősebb borvidékeink kivételével szinte mindenhol omladozó kunyhók, ottfelejtett karósorok, lábon elszáradó diófák emlékeztetnek a hajdani szebb napokra.
• Mi maradt a szőlőkben a hajdani szebb napok után?
• Miért váltak nyűggé a hobbikertek?
• Feltámadhat-e még a házikertek kultúrája?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!