Gurzó Ákos jelenti Miamiból:
A botrányhős Kim Kardashian férje, Kanye West is versenyez az amerikai elnöki posztért az idei választásokon. A rapper egyike azoknak a jelölteknek, amelyek valamelyik úgynevezett harmadik párt színeiben indulnak. A demokrata és republikánus jelöltek mellett még kilenc másik induló száll versenybe az elnökségért.
Két egész oldalas hirdetésben tette közzé programját Kanye West a pénteki The New York Times-ban. A „Jövőnek” címzett nyílt levelében a rapper a szeretet erejéről ír, valamint arról, hogy „a boldog, egészséges jövőnk olyan lesz mint az édenkert, ahol gyerekek futkároznak és a szépkorúak kicsattannak az örömtől, hogy milyen csodálatossá vált világunk”. Természetesen Kanye Westnek semmi esélye az elnöki székre, nemcsak azért, mert a pénteki hirdetésen kívül kampánya szinte láthatatlan, hanem azért sem, mert mindösszesen egy tucat államban szerepel a szavazólapokon. A nyilvános adatok szerint mindez nem állította meg abban, hogy összegyűjtsön és elköltsön 7 millió dollárt a jelöltségére.
Kiskormányos és zöldenergiás jelölt is versenyben van
Kenya West egyike annak a kilenc, úgynevezett harmadik párti jelöltnek, akik legalább öt tagállamban szerepelnek a szavazólapokon. Vannak köztük komoly múlttal rendelkező politikusok és egyértelmű szerencselovagok is.
A Pew Research október elején közzétett felmérése szerint a harmadik pártiak közül Jo Jorgensen, a liberálisok jelöltje a legnépszerűbb 4 százalékos támogatottságával. Őt a zöldpárti Howie Hawkins követi, aki 1 százalékon áll. A felmérés szerint a szavazók további 1 százaléka azt mondta, hogy más harmadik párti jelöltet támogatnának. Egy 2016-os hasonló felmérésben a választók 14 százaléka nyilatkozott úgy, hogy harmadik párti indulóra szavaz majd. Az Illinois-i születésű, de Dél-Karolinában élő Jo Jorgensen programjában élesen bírálja a demokratákat és a republikánusokat egyaránt. Szerinte mindkét vezető párt felelős a rendkívül magas államadósságért és az értelmetlen, külföldön folytatott háborúkért. – A nagy kormányzati programok miatt alakultak ki ezek a problémák. Ahhoz, hogy megoldhassuk őket, kisebb kormányzatra van szükségünk – sokkal, sokkal kisebbre – olvasható a liberális jelölt programjában.
A New Yorkban politikai karriert építő zöldpárti Howie Hawkins programja két fő pillérre épül: egyrészt mindenki számára biztosítani szeretné az „alapvető gazdasági emberi jogokat”, másrészt a zöld gazdasági újjáépítési programján keresztül egyebek mellett elérné, hogy 2030-ra 100 százalékban tiszta energia fedezze az igényeket az Egyesült Államokban.
Bizonytalansági tényezők az évszázados kétpártrendszerben
Az amerikai választási rendszer sajátosságaival és hatalomtechnikai okokkal magyarázható, hogy a 19. század óta két párt, a demokraták és a republikánusok uralják a politikai életet. Egyebek mellett a győztes mindent visz elve miatt harmadik párti jelölteknek gyakorlatilag nincs komoly lehetőségük arra, hogy elnökké válasszák őket, a két nagy párt indulóinak esélyeit azonban komolyan befolyásolhatják. 2016-ban például három államban (Michigan, Wisconsin, Pennsylvania) is a demokratáktól vettek el szavazatokat a zöldek és a liberálisok, így jelentősen hozzájárultak Hillary Clinton vereségéhez Donald Trumppal szemben. A felmérések és az elemzések azt mutatják, hogy idén nem lesznek ilyen komoly hatással a harmadik párti jelöltek az elnökválasztás kimenetelére.