Az orvosok több mint kétharmada tagja marad a kamarának
Kincses Gyula (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Az eddig feldolgozott adatok alapján több mint 33 ezer orvos jelezte, hogy továbbra is tagja akar lenni a Magyar Orvosi Kamarának (MOK) – jelentette be Kincses Gyula, a szervezet elnöke a Facebookon. Eszerint a tagság több mint kétharmada jelezte, hogy „saját szabad akaratából akar a kamara tagja maradni, mert fontosnak tartja a szakma autonómiáját, függetlenségét, és a kollektív érdekérvényesítést”.

Mint ismert, az orvosoknak április 1-ig kellett nyilatkozniuk arról, hogy meg akarják-e tartani kamarai tagságukat. A MOK-nak korábban körülbelül 50 ezer tagja lehetett, közülük 42 ezer az aktív orvos, nagyjából 8 ezren nem aktívak.

– A kényszerű folyamat a kormányzat szándéka ellenére nem meggyengítette, hanem megerősítette az orvosi kamarát, ami egyúttal hatalmas felelősség is – tette hozzá a MOK-elnök. Úgy látja, még többet és még jobban, a tagok igényeire válaszolva kell dolgozniuk a jövőben, mert csak így tudnak hatékony képviseletet biztosítani kollégáiknak és betegeiknek.

„A kormány által bevetett fegyver nagyon könnyen fordítva sülhet el”
Bodacz Péter

„A kormány által bevetett fegyver nagyon könnyen fordítva sülhet el”

A Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke szerint a kamara jogainak megnyirbálásával nem lesznek rövidebbek a várólisták, a kormány lépése nem járul hozzá a rendszerszintű problémák orvoslásához.

Kincses a videóban arról is beszélt, hogy 33 ezer orvos akaratát, véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni. – Ez feljogosít minket arra, hogy továbbra is az egészségpolitika hiteles, politikamentes szereplői maradjunk. Hogy ez mennyiben lesz eredményes, az elsődlegesen a kormányzati szándékon és együttműködési készségen múlik – szögezte le. – Ez a kamara megújulásának napja, a megújult kamarát együtt, közösen tudjuk jobbá tenni” – e szavakkal zárul a rövid videó.

A kamarai tagság külön megerősítésére azért volt szükség, mert a kormány február végén egy gyors törvénymódosítással megszüntette a kötelező kamarai tagságot. Emellett az etikai eljárásokat és kódexet is az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz helyezték át. A kormány és a MOK közötti ellentét fokozatosan éleződött a törvénymódosítás előtt, a közvetlen kiváltó ok a háziorvosi ügyeletek átalakításának terve volt.