Roppant kellemetlen helyzetbe került Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután az izraeli kollégájával folytatott telefonbeszélgetést követően kiadott közlemény napvilágot látott – írja az izraelinfo.com. – A közleményben foglaltak egy részét ugyanis azonnal cáfolta Gabriel Askenazi, az izraeli diplomácia nemrég kinevezett vezetője.
A magyar külügyi tárca nyilatkozatában a következők olvashatók. „Izrael továbbra is számíthat Magyarország korrekt és kiegyensúlyozott álláspontjára.” A felek „egyetértettek abban, hogy a nemzetközi politikai életben a képmutatás, az elfogultság és a politikai korrektség miatt érik támadások a patrióta, nemzeti alapon álló és a nemzeti érdekeket érvényesítő kormányzatokat”.
„Mivel mind Izraelnek, mind Magyarországnak ilyen kormánya van, garantált a két ország stratégiai együttműködésének további fejlesztése” – írták, majd hozzátették, hogy mindennek az alapja az, hogy „Magyarország és Izrael hasonló álláspontot képvisel az identitás megőrzésének, a szuverenitás és a biztonság fontosságának kérdésében, valamint az illegális migráció elleni fellépés szükségességéről is.”
Ez utóbbi kijelentésre reagált Askenazi, amikor magyarázatot kért a magyar külügyminisztériumtól, mivel állításuk szerint „ezt egyáltalán nem is említették a beszélgetésükben”.
Később Askenazi hivatalos válaszában azt is kijelentette, hogy „nagyra értékeli Magyarország Izrael melletti kiállását az EU-ban és más nemzetközi fórumokon”, de sem a szuverenitás, sem a nemzeti identitás, sem a bevándorlás nem volt témája a beszélgetésnek.
Néhány órával az izraeli korrigálás kiadása után a magyar külügyminisztérium bejelentette, hogy a Jeruzsálemről és Budapestről szóló, a szuverenitásról, a biztonságról és az illegális bevándorlás elleni fellépés szükségességéről szóló részt „kizárólag a magyar félnek kell tulajdonítani”.
Eközben több nagykövetet is lecserélt Szijjártó Péter. Az Mfor vette észre a Magyar Közlönyben, hogy Zágrábba Magyar József Zoltán helyére Demcsák Csaba, Londonba Szalay-Bobrovniczky Kristóf helyére Kumin Ferenc érkezett. Ottawában felmentették Ódor Bálint Dávidot, így Horváth Márk ideiglenes ügyvivő látja el jelenleg a vezetői feladatokat. Washingtonban a Liszkay Gábor helyét több kormányközeli médiacégben is átvevő Szabó László nagykövetet az ideiglenes ügyvivő, Zombori Dóra helyettesíti.
A legfontosabb váltás talán, hogy a kormányzati kommunikációt támogató csoportok Habony-szárnyához tartozó Szalay-Bobrovniczky, egykori Heti Válasz-főszerkesztő londoni pályafutása véget ért.