MÚOSZ: alkotmányellenes, ami Tatabányán történik

MÚOSZ: alkotmányellenes, ami Tatabányán történik

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) közleményben reagált arra, hogy Tatabányán a közgyűlés megszavazta minden, a lakosság tájékoztatását szolgáló kötelezettség felmondását. A MÚOSZ szerint ez a döntés nemcsak abszurdum, de hatályos törvényeket is sért.

A szervezet közleménye először kitér az előzményekre: „Tilos a lakosság tájékoztatása Tatabányán” – olvasható Tatabánya megyei jogú város Facebook oldalán és honlapján. „A tatabányai önkormányzat közgyűlésének december 16-i ülésén egy olyan módosító indítványt fogadtak el a képviselők, amelynek értelmében minden lakossági tájékoztatással összefüggő kötelezettséget fel kell mondania a városnak 2021. december 31-ig.  A város új kötelezettséget nem vállalhat, kifizetést nem teljesíthet lakossági tájékoztatással kapcsolatban, egészen a 2022. évig költségvetés elfogadásáig, várhatóan 2022 márciusáig.”

A MÚOSZ emlékeztet, hogy Magyarországon az Alaptörvény, az Uniós Alapszerződés, és a Médiatörvény is állampolgári alapjognak tartja a befolyástól mentes tájékoztatáshoz való hozzáférést. Az Alaptörvény szerint pedig „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.”

A közlemény felidézi a helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényt is, amely rögzíti: a helyi önkormányzás a helyi közügyekben demokratikus módon, széleskörű nyilvánosságot teremtve kifejezi és megvalósítja a helyi közakaratot.

Amennyiben a tatabányai önkormányzat teljesíti a rendeleti előírást, mely alapján 2021. december 31-ig minden lakossági tájékoztatással kapcsolatos szerződést fel kell mondani, és új nyilvánosságot biztosító fórumra vonatkozó szerződés nem jön létre, úgy megsérti az önkormányzati törvény idézett szakaszát, továbbá szembehelyezkedik az Alaptörvény által garantált szabad tájékozódás alapelvével. A felelősség a képviselő testületet terheli.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége – mint a tájékozódás és tájékoztatás egyik fontos hazai szakmai szervezete – leszögezi: a tájékozódás joga semmilyen körülmények között nem sérülhet. Se anyagi okokból, se politikai megfontolásból. A tatabányai közgyűlés köteles erről gondoskodni. A MÚOSZ minden jogi-szakmai segítséget megad ahhoz, hogy Tatabányán helyreálljon a tájékoztatás rendje – zárul a közlemény.

Mint arról beszámoltunk, Tatabányán elveszítette szűk közgyűlési többségét az ellenzéki együttműködés keretében győztes Szűcsné Posztovics Ilona polgármester, miután ő és három képviselőtársa a belső viták miatt kiléptek az Összefogás Tatabányáért frakcióból. A mostani, fideszes indítványt pedig – a kormánypárti képviselőcsoport nyolc fős képviselőcsoportján kívül – az a három képviselő is megszavazta, akik korábban az összellenzéki frakcióban ültek.