Biden utasítására hivatalosan vizsgálják, származhat-e laboratóriumból a koronavírus
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi, a koronavírus eredetének felkutatásával megbízott szakértői védőruházatot viselnek Hupej tartomány állategészségügyi hivatalának vuhani épületében 2021. február 2-án. Vuhan, a közép-kínai Hupej tartomány székvárosa a világjárvány legelső, ismert gócpontja. Maria Van Kerkhove, a WHO Covid-19 kérdésekben illetékes egyik vezetőjének közleménye szerint a küldöttség tagjai eredményesnek tartják az eddigi megbeszéléseket kínai partnereikkel. MTI/AP

Joe Biden elnök utasítást adott szerdán az amerikai hírszerző ügynökségek vezetőinek, hogy „kettőzzék meg erőfeszítéseiket" a Covid-19 járvány eredetének feltárására, beleértve azt lehetőséget, hogy a kórokozó SARS-CoV-2 vírus egy kínai laboratóriumból kerülhetett ki. Azt mondta, két forgatókönyv valószínű, „az egyik valószínűbb, mint a másik”, de mindkettőről „kicsi vagy közepes a meggyőződése” a hírszerzésnek.

A két lehetséges forgatókönyv a laboratóriumi eredet, illetve az állatokról való átterjedés, de Joe Biden nem tisztázta, hogy melyiket tartja az amerikai hírszerzés valószínűbbnek.

Biden azt kérte a hírszerző ügynökségektől, hogy 90 napon belül tegyenek neki jelentést. Egyúttal utasította a szövetségi laboratóriumokat, hogy segítsenek a vizsgálatokban, és működjenek együtt a hírszerző közösséggel egy a kínai kormányhoz intézendő különleges kérdéssor összeállításában.

Az elnök felszólította Kínát is, hogy működjön együtt a pandémia eredetét kutató nemzetközi vizsgálatokban.

Biden hangsúlyozta: „az Egyesült Államok továbbra is együttműködik majd a hasonlóan gondolkodó partnerekkel szerte a világon, hogy nyomást gyakoroljon Kínára, vegyen részt egy teljes körű, átlátható, bizonyítékokon alapuló nemzetközi vizsgálatban, és biztosítson hozzáférést minden releváns adathoz, bizonyítékhoz.”

A vírus laboratóriumi eredetének forgatókönyvét tavaly még összeesküvés-elméletnek tartották, az utóbbi időben azonban már a tudományos világban is egyre többen hajlanak arra, hogy legalábbis alaposabban meg kell vizsgálni ezt a lehetőséget.

Cáfolja Kína, hogy még a járvány előtt koronavírusos lett volna két laboratóriumi dolgozó
R. Kiss Kornélia

Cáfolja Kína, hogy még a járvány előtt koronavírusos lett volna két laboratóriumi dolgozó

A Wall Street Journal egy amerikai titkosszolgálati jelentés alapján írt az állítólagos korai megbetegedésekről.

Nemrég látott napvilágot vezető tudósok egy csoportjának nyílt levele, amelyet az egyik legfontosabb tudományos folyóiratban,a Science magazinban tettek közzé. Ebben 18 vezető virológus – köztük például Akiko Iwasaki, a Yale immunológusa, aki a  SARS-CoV-2-re adott immunválaszokkal kapcsolatos kutatásokat vezeti – jelezte, hogy a koronavírus laboratóriumi eredetének lehetőségét túl könnyen elvetették az eddigi vizsgálódások.

A Stanford Egyetem mikrobiológusa, David Relman és a Washingtoni Egyetem virológusa, Jesse Bloom által kezdeményezett levélben azt írják, a 2019. december 30-i riasztás óta, miszerint egy rejtélyes tüdőgyulladásos megbetegedés szedi áldozatait a közép-kínai Vuhanban, nagyon sok előrelépést sikerült tenni a SARS-CoV-2 megértésében a terjedése, patogenitása, kezelése terén. Kiemelték azonban, hogy további vizsgálatok szükségesek a járvány eredetének meghatározása érdekében, szerintük ugyanis továbbra is „helytálló” lehet a laboratóriumi eredet elmélete, mint ahogyan az állatról emberre terjedése teóriája is.

A tudósok hangsúlyozták, hogy a WHO-vizsgálat eredményei szerint az állatról emberre ugrás, akár egy köztes gazdatest részvételével „valószínű vagy elég valószínű” értékelést kapott a járvány eredetére vonatkozóan, miközben a laboratóriumi eredetet „rendkívül valószínűtlennek” nevezték. Úgy látják azonban, hogy a WHO ez év elején nem vizsgálta megfelelően a laboratóriumi eredet elméletét, amit szerintük az is bizonyít, hogy a 313 oldalas dokumentumban mindössze 4 oldalon keresztül foglalkoztak a laboratóriumos felvetéssel. 

A tudósok még a WHO főtitkárának, Tedrosz Adhanom Ghebrejeszusznak a nyilatkozatát is beidézik, aki szintén utalt arra, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű bizonyíték arra, hogy teljesen ki lehessen zárni a vírus laborszökevény mivoltát.

Szerintük egy alapos vizsgálatra van szükség, amely átlátható, objektív és független felügyelet alatt áll, hogy az összeférhetetlenségnek még csak a gyanúja se lépjen fel. Minden elméletnek, ami felmerült a járvány kapcsán, alaposan utána kell járni és megfelelő bizonyítékokat kell összegyűjteni – vélik a tudósok.