Belpolitikai konfliktust okozott Izraelben, hogy az NSO cég kémszoftverjével figyeltek meg világszerte ellenzéki politikusokat, aktivistákat és oknyomozó újságírókat.
Nitzan Horowitz egészségügyi miniszter, a baloldali Meretz vezetője hétfőn jelentette be, hogy néhány napon belül találkozik a védelmi miniszterrel, akit a kémszoftverről fog kérdezni. Pártja is kíváncsi arra, hogyan tudják majd kommentálni azt a hírt, hogy az NSO eszközével különféle autoriter kormányok figyelték meg a saját állampolgáraikat. Az NSO cég egyébként korábbi reakciójában tagadta a Pegasus szoftverrel szemben felhozottakat, azt állítva, hogy a telefonszámok valamiféle adatbázisból lehettek meg. Ezt cáfolni látszik, hogy számos aktivistával, újságíróval szemben az azt követő napokban és hetekben indult hatósági eljárás, hogy feltörték a telefonjukat.
Eközben a Meretz másik képviselője, Mossi Raz azt követelte, hogy állítsák le a Pegasus exportját, hasonlónak nevezve azt a fegyverek értékesítéséhez. Utóbbi is tilos a nem demokratikus országok számára. A Meretz harmadik politikusa, Jair Golan viszont azt fejtegette, hogy az NSO-ról való híradások tendenciózusak, kereskedelmi motiváció is meghúzódik az egész mögött, és szerinte amúgy sem a cég az egyetlen, ami hasonló ügyletekben közreműködik.
Az NSO-t egyébként egy amerikai bíróságon korábban beperelte már a Facebook tulajdonában álló WhatsApp is. A Times of Israel szerint a cég vezetője, Will Cathcart Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy az NSO veszélyes szoftverét világszerte arra használták, hogy az emberi jogok elleni szörnyűséges bűnöket kövessenek el, ennek pedig véget kell vetni. A korábbi amerikai hírszerzési munkatárs, Edward Snowden is arról írt, hogy a Pegasushoz kötődő lehallgatási botrány az év sztorija lehet.
Eközben az ENSZ korábbi szólásszabadságügyi rapportőre, David Kaye a kémszoftverek árusításának, forgalmazásának a leállítására szólított fel. Szerinte máshogy nem lehet véget vetni a mostani, elszabadult helyzetnek.
A The Guardian azt is írta, hogy Benny Gantz védelmi miniszter szoros irányítás alatt tartja az NSO-t, és minden egyes alkalommal rá kell bólintania, amikor értékesítik az eszközt valakinek. Az NSO ugyanakkor tagadta, hogy a kormánynak bármilyen szerepe lenne a Pegasus értékesítésében.
Vasárnap robbant ki a lehallgatási botrány, ami Magyarországot is érinti. A Direkt 36 cikke szerint ugyanis tényfeltáró újságírókat, kormánykritikus üzletembereket és politikusokat, ügyvédeket is megfigyelhettek. Többek esetében be is bizonyosodott, hogy feltörték a telefonjaikat. Az ellenzék a nemzetbiztonsági bizottságban vizsgálta volna az ügyet, a Fidesz szerint ugyanakkor nem indokolt a testület összehívása. Sőt, a fideszes Halász János politikai hangulatkeltésről értekezett.