Két évre meghosszabbítják a koronavírus miatti bérkiegészítést Franciaországban

Két évre meghosszabbítják a koronavírus miatti bérkiegészítést Franciaországban

Védőmaszkos rendőrnő egy járókelő papírjait ellenőrzi a párizsi Eiffel-torony előtt a koronavírus-járvány idején, 2020. április 6-án. A járvány miatt a francia kormány meghosszabbította a március 17-én életbe léptetett kijárási korlátozásokat az országban (Fotó: MTI/AP/Michel Euler)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A koronavírus-járvány miatt csökkentett munkaidős foglalkoztatás állami támogatását a francia kormány a jelenlegi feltételek mellett legalább november 1-ig szavatolja a nehézségbe került munkahelyeken, és további két évre meghosszabbítja a rászorulóknak – jelentette be szerdán Jean Castex miniszterelnök. A részmunkaidős foglalkoztatás félévre korlátozott állami bérkiegészítése a kormány júliusi döntése alapján eredetileg október 1-től csökkent volna, az eddig 84-ről 72 százalékra.

– Azon vállalatoknak, amelyek még mindig tartós termelési csökkenéssel küzdenek, a kiegészítés a jelenlegi feltételek mellett legalább november 1-ig rendelkezésre áll – mondta az MTI által is idézett kormányfő a francia munkáltatók szövetsége, a Medef nyári egyetemét megnyitó beszédében. Jean Castex jelezte, hogy „a legérintettebb ágazatok közül is a legérintettebbek” a kultúra, a sport, a turizmus és a rendezvényszervezés. Ezekben a szektorokban a bérkiegészítést az év végéig a jelenlegi feltételek mellett szavatolja a kormány. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a tartósan csökkentett részmunkaidős foglalkoztatás július vége óta érvényben lévő új szabályozása a vállalatoknak maximálisan negyven százalékos munkaidő-csökkentést tesz lehetővé az ágazatonkénti megállapodásnak megfelelően 6 és 24 hónap közötti időtartamra.

A kényszerszabadság idején a munkavállaló vagy a nettó fizetése 84 vagy a bruttó 70 százalékát kapja meg az államtól, ami nem haladhatja meg a minimálbér 4,5-szörösét. Miután a munkaidő-csökkenés maximum 40 százalékos lehet, minden bejelentett munkavállaló megkapja nettó fizetése legalább 93 százalékát.A munkaügyi tárca adatai szerint júliusban a magánszektorban mintegy 2,4 millió munkavállaló kapott állami bérkiegészítést, ami 2 millióval kevesebb, mint júniusban.

A miniszterelnök elmondta, hogy a recesszió leküzdésére összeállított 100 milliárd eurós gazdaságösztönző csomagból, amelynek részleteit szeptember 3-án ismerteti, legalább 25 milliárd eurót a kis- és középvállalatok támogatására szán a kormány, amely szeretné megőrizni az egyensúlyt a nagyvállalatok és a kisebb vállalkozások között a támogatási rendszerben. Jean Castex azt is jelezte, hogy 2021-től évi 10 milliárd euróval csökkennek a vállalkozások számára a forgalmi adók.

Közben több mint 5 ezer új esetet regisztráltak az elmúlt 24 órában Franciaországban, ami az általános karantén május végi feloldása óta rekordnak számít – közölte szerda este az egészségügyi minisztérium. Míg kedden 3304 koronavírus-teszt bizonyult pozitívnak, szerdára 60 százalékkal 5429-re emelkedett ez a szám. A múlt héten már többször is megközelítette az 5 ezret a napi új esetszám, de szerdán emelkedett először 5 ezer fölé. A rekord részben annak köszönhető, hogy ingyenessé és tömegessé tették a tesztelést az országban. A múlt héten csaknem 700 ezer tesztelést végeztek országszerte.

Jean Castex miniszterelnök a járvány erősödése miatt szerdán felelősségvállalásra kérte a franciákat a szeptember 1-től a munkahelyeken és az oktatási intézményekben kötelező maszkviselést illetően is, mert szerinte „mindenkinek éreznie kell, hogy érintett a járvány elleni küzdelemben”. A kormányfő a France Inter közszolgálati rádiónak adott interjúban elmondta, ugyanakkor nincs ok aggodalomra az egészségügyi helyzetet illetően, mert annak ellenére, hogy Franciaországban és Európában is megugrott az új esetek száma, „nem hasonlítható a helyzet az áprilisihoz vagy a májusihoz”. Hozzátette, az általános karantén kihirdetése „nem célja” a kormánynak.

A dél-franciaországi Marseille-ben szerdától mindenesetre minden közterületen kötelező a maszkviselés, és a bárok, éttermek, kávéházak és élelmiszerboltok este 11 óra és reggel 6 óra között zárva tartanak. Az intézkedések szeptember 30-ig vannak érvényben. A teljes déli Bouches-du-Rhone megyét augusztus közepén nyilvánította a kormány vörös zónának, amely a prefektusnak korlátozó intézkedések bevezetését teszi lehetővé. A maszkviselés Párizshoz hasonlóan már két hete kötelező Marseille több kerületében az utcákon is, ahol 100 ezer lakosra 177 fertőzött jut, miközben az országos arány 33.

Az egészségügyi minisztérium informatikai problémára hivatkozva szerdán nem közölte sem a kórházi kezelésre szorulók, sem a Covid-19 fertőzésben az elmúlt 24 órában elhunytak számát. Kedden 4600 fertőzött szorult kórházi ellátásra, ami kilencvennel kevesebb volt, mint hétfőn, közülük 410-en voltak lélegeztetőgépen, míg áprilisban 7 ezer súlyos beteget ápoltak a francia kórházakban. Az áldozatok száma kedden 22-vel 30 544-re emelkedett. A fertőzés jelenleg a 20 és 40 év közötti korosztályban intenzív, és ezért az esetek többségében könnyebb lefolyású, mint a járvány kezdetén.