Terrortámadásnak minősítette a Krím félszigeti Kercs műszaki főiskolájában szerdán történt robbanást a kiemelt ügyekben eljáró orosz Nyomozó Bizottság (SZK).
Szvetlana Petrenko, az SZK szóvivője közölte, hogy egy fémsrapnellel megtöltött, házi készítésű robbanószerkezet lépett működésbe a tanintézmény ebédlőjében. Korábban az orosz nemzeti gárda parancsnokának első helyettese, Szergej Melikov és a Nemzeti Terrorelhárító Bizottság is azt közölte, hogy az iskolában pokolgép robbant fel.
A helyi idő szerint dél körül elkövetett terrorcselekmény következtében a legfrissebb hivatalos jelentések szerint 18-an életüket vesztették, mintegy félszázan pedig megsebesültek. Az áldozatok zöme diák.
Több orosz hírportál is megosztotta a KerchNET videóját, amelyben Olga Grebennyikova, a tanintézmény igazgatója arról beszélt, hogy több robbanás is történt, és a támadásban gépkarabélyos fegyveresek is részt vettek, akik helyiségről helyiségre járva gyilkoltak.
"Ez egy igaz terrorcselekmény, ahogy az kell, mint Beszlanban volt" - mondta Grebennyikova az észak-oszétiai város iskolájában csecsen és ingus terroristák által 2004-ben végrehajtott vérengzésre utalva.
A kiürített tanintézményt tűzszerészek kutatták át. A helyszínre több mentőautó is kiérkezett, de annyi volt a sebesült, hogy nem tudják mindet elvinni, ezért a tömegközlekedés buszait is igénybe kellett venni. A helyszínre kivonultak a rendőrség, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) és a katasztrófavédelem, valamint a gázszolgáltató vészhelyzet-elhárítással foglalkozó szakemberei is. A környékre kétszáz, páncélozott harcjárművekkel felszerelt katonát is kivezényeltek.
A későbbi hírek már arról szóltak, hogy az iskola egyik 18 éves diákja támadt iskolatársaira. Orosz hírügynökségi jelentések szerint a robbanószerkezetet is ő hozta működésbe, majd végzett magával.
A BBC tudósítója arról tweetelt, az orosz nyomozóhatóság tájékoztatása szerint valamennyi áldozat a lövések következtében halt meg.
A Krím félszigetet Oroszország 2014-ben elcsatolta Ukrajnától, de azt a lépését az ENSZ tagállamainak túlnyomó többsége nem ismerte el.
Hozzászólna? Várjuk Facebook-oldalunkon.