Gátfutás
Gyurcsány Ferenc és Fekete-Győr András (Fotó: Gyurcsány Ferenc Facebook oldala)

„Ahol nem vagyunk mi, ott az ellenség.” (Virág elvtárs, A tanú)

Now we are talking! – kiáltanak fel megannyi rossz és legalább annyi kiváló amerikai filmben a negatív vagy pozitív hősök, amikor egy fordulópont következik be a történetben. Az egyszerű, ámde magyarra szó szerint majdhogynem le sem fordítható (vagy legalábbis szó szerinti fordításban magyarul nem sok értelemmel bíró) mondat körülbelül annyit jelent, hogy „végre a lényegről beszélünk”, illetve hogy végre előkerült egy olyan fordulat, tárgy, információ, amelyre régóta vártak a szereplők, és amely előre fogja lendíteni a cselekményt.

„Now we are talking!” – ha egy amerikai film egyik karaktere volnék, magam is így kiálthattam volna fel annak kapcsán, ahova a gödi ellenzéki csetepaté eljutott. Mert végre a lényegről beszélünk: Gyurcsány Ferenc ellenzéken belüli szerepéről.

De ne szaladjunk ennyire előre, tartsunk seregszemlét, vegyük számba a hadviselő feleket, és hogy hol tart az ügy. A konfliktus a DK–Momentum-tengely mentén robbant ki, és sokáig úgy tűnt, helyi ügyből nem terebélyesedik országossá. A sztori elejét már megénekeltem (Oh, my Göd!, Magyar Hang 2020/32.), azzal nem untatnám a nagyérdeműt, most koncentráljunk az újabb fejleményekre, van abban is éppen elég elemeznivaló.

Oh, my Göd!
Gulyás Balázs

Oh, my Göd!

Orbán Viktor sem rendezhette volna szebben és jobban, saját maga kedvére valóan a gödi népszínművet. Vagy várjunk csak!

Szóval ott tartottunk, hogy történetünk hősei, Ferenc és András (Gyurcsány és Fekete-Győr – a szerk.) már-már kibékültek (a békés halászfaluból éppen NER-giccsé változó) Tihany festői díszletei között (a legnagyobb tihanyi strand, a GöDrös közelében, csak mondom), amikor Ferenc megviccelte Andrást, és megállapodásuk ellenére a gödi önkormányzatban a DK képviselői továbbra is a Fidesszel szavaznak együtt. András meg úgy tört borsot Ferenc orra alá, hogy „véletlenül” elkotyogta egy szóbeli háttérmegállapodás részleteit. Ezen egyezség szerint Ferenc szóban megígérte, hogy nem vállal tisztséget egy majdani, a mostani ellenzék tagjaiból alakuló kormányban. Az, hogy Gyurcsány Ferenc mire vállal szóbeli garanciát, szinte teljesen mindegy, maradjunk annyiban, hogy a sánta kutya egy 400 méteres futópályán is lekörözné őt.

Gyurcsány pártelnök úr ígéreteinek betartása, valamint az ambíciói féken tartása illusztrációjaként hadd álljon itt az a tizenhat évvel ezelőtti epizód, amikor is 2004. augusztus elsején az akkori sportminiszter Gyurcsány az ezt firtató újságíróknak cáfolta, hogy miniszterelnöki ambíciói lennének, kijelentette, hogy 2006-ig sportminiszter szeretne maradni. Majd alig több mint másfél hónap múlva már Gyurcsány Ferencnek hívták a miniszterelnököt, megpuccsolva korábbi mentorát, Medgyessy Pétert.

A Momentum elnöke nem véletlenül akarhatta, hogy ennek a 2020-as ígéretnek, a nyilvánosságban is maradjon nyoma, bár a fentiek alapján ennek a jelentőségét sem értékelnénk túl Fekete-Győr András helyében.

Jaj, a lista!
Gulyás Balázs

Jaj, a lista!

Miért lehetetlenség egy, közös ellenzéki listával nyerni 2022-ben, és miért van erre nagyobb esély kettő listával?

Hogy mennyire be akarták tartani ezt a bizonyos ígéretet a volt miniszterelnök kormányzati pozíciók iránti ambícióinak visszafogására, annak alátámasztására maguk a Demokratikus Koalíció politikusai szolgáltattak bizonyítékot. Vadai Ágnes DK-alelnök például „A tanú” legjobb jeleneteinek szövegkönyvét is messze felülszárnyaló közleményt jelentett meg Facebook-oldalán. Szerinte aki Gyurcsány ellen van, az lényegében a Fidesz mellett van. Bástya elvtárs Vadai alelnök azt írja: „Nem javaslom, hogy valaki ezen az oldalon Gyurcsány-ellenes politikát folytasson.” Érthető. „Aki nincs velünk, az ellenünk van.” – hallottuk ezt már.

És most jön a „Now we are talking!”. Ugyanis nagyon is kívánatos, hogy az ellenzéki közbeszéd tárgya legyen Gyurcsány Ferenc szerepe. Nagyon is helyes, hogy szót váltunk egymással erről.

Azt hiszem, az én álláspontom a kérdésben széles körben ismert. Egy mondatban összefoglalom: amennyiben a volt miniszterelnök, aki a legelutasítottabb politikusok egyike, valóban jót akar az úgynevezett ellenzéknek és végeredményben a hazájának, akkor kilép a napi politikából, és nagyon jó könyveket ír a magyar baloldal történetéről, ahogy azt Őszödön más szavakkal előrevetítette.

Tegyük hozzá: felépíteni egy új pártot valóban nagy teljesítmény, ha józanul megvizsgáljuk, ezt nehéz volna elvitatni Gyurcsánytól. És azt is el kell ismerni, van egy kemény mag, amely tűzön-vízen keresztül támogatja. Ám az a kemény mag édeskevés a rendszerváltáshoz. Amíg a jelenlegi ellenzéki szavazók tömegén belül, de különösen a potenciális ellenzéki szavazók közegében is a többség teljes mértékben elutasítja őt, könnyen belátható, hogy nem az ő személye a kormányváltásba vezető bifröst (a skandináv mitológiában a Midgardot and Asgardot összekötő szivárványhíd – a szerk.), hanem sokkal inkább a gátja annak. Orbán ellenzéke mindaddig veszíteni fog, amíg a rendszer fogdmegjei ujjal mutogathatnak rá: „Gyurcsány vezette ellenzék”.

Gyurcsány, lécci takarodj!
Gulyás Balázs

Gyurcsány, lécci takarodj!

Teljesen mindegy, hogy tud-e róla, hogy használja a Fidesz, vagy csak bárgyún sodródik az árral. Ezzel elsősorban az országnak árt.

Ennek belátása és az ebből fakadó önmérséklet, a személyes ambíciók alárendelése a rendszerváltás céljának volna igazi államférfiúi tett. A meglévő ellenzéki tortából történő minél nagyobb szelet kihasítása már kevésbé illethető ezzel a jelzővel.

Olvasna még Gulyás Balázstól? Kattintson!

Ennek a cikknek a nyomatott változata a Magyar Hang 2020/34. számában jelenik meg, augusztus 21-én.

Hetilapunkat megvásárolhatja az újságárusoknál, valamint elektronikus formában! És hogy mit talál még a 2020/34. számban? Itt megnézheti!