A július közepi kánikulában sorra mondták fel a szolgálatot a kórházak műtőinek klímarendszerei, ám a napvilágot látott esetek valószínűleg csak a jéghegy csúcsát jelentik. Az állami szervektől hiába próbáltuk megtudni, hogy az elmúlt hetekben hány műtőt kellett leállítani. Értesüléseink szerint van olyan kórház is, amely nem vár a fenntartóra, hanem önállóan, önerőből igyekszik elhárítani a bajt, ám ez nem tetszik a Belügyminisztériumnak.
Tavaly július óta a vidéki kórházak, idén január óta pedig a fővárosi fekvőbeteg-ellátó intézmények üzemeltetését, karbantartását, takarítását a Pénzügyminisztérium (Pm) alá tartozó Központi Ellátási Főigazgatóság (KEF) nevű szerv látja el NER-közeli alvállalkozóján, a B+N Referencia Zrt.-n keresztül, évi 100 milliárd forintért. A KEF – és a B+N – a kormány döntése értelmében megörökölte a kórházak és azon belül is a műtők klímarendszereinek üzemeltetési feladatait is, ami – látva a nyári üzemzavarokat – csak nagy nehézségek árán megoldható feladatnak látszik.
Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, a júliusi rendkívüli hőségben számos kórház műtőjének klímarendszere mondta fel a szolgálatot. Ez történt például a Szent János Kórház ortopéd-traumatológiai osztályának műtőjében, amiből kifolyólag operációkat kellett elhalasztani. Az Uzsoki Utcai Kórházban a központi klímarendszer nem bírta a fokozott használatot és hasonló okok miatt kellett átszervezni az ellátást a miskolci, valamint a ceglédi kórházban. Megadta magát a Bethesda Gyermekkórház fül-orr-gégészeti műtőjének speciális klímaberendezése is. (Utóbbi intézmény fenntartója milliárdos állami támogatásban részesülő Magyarországi Református Egyház. Miután a Bethesda gyűjtésbe kezdett, hogy ki tudja fizetni a klímajavítás 10 millió forintos költségét, az egyház végül jelezte, hogy állja a számlát.)
Ám mindez vélhetően csak a jéghegy csúcsa, több jel utal ugyanis arra, hogy az intézmények vezetése nem minden esetben vár a központból levezényelt javításra, hanem inkább önállóan, fű alatt próbálja elhárítani a bajt.
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap augusztus 15-ig kapható 2024/32. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Olvassa el a teljes cikket online, Magyar Hang Plusz előfizetéssel! Egy hónap csak 1690 forint!
ElőfizetekMár előfizettem, belépek Beléptem, elolvasom a cikket!