360 ezer forint a nettó mediánkereset

 (Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor)

360 ezer forint volt a nettó keresetek mediánértéke idén augusztusban, ami nagyjából megegyezik az előző hónapok értékeivel, de 15,3 százalékkal meghaladja az előző évi augusztusi értéket. A KSH adatai szerint a 3,4 százalékos inflációval számolva ez 11,9 százalékos reálbérnövekedést jelent, vagyis ennyivel ért többet a fizetésünk idén augusztusban, mint egy éve.

A KSH közlése azt tartalmazza, hogy a bruttó átlagkereset 628 ezer  800 forint volt, ami 13,1 százalékkal magasabb, mint egy éve; a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 418 ezer 100 forint, kedvezményekkel 433  ezer 100 forint, ami 13,1, illetve 12,9 százalékkal magasabb, mint egy éve; az átlagkeresetből számolt reálkereset 9,4 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit.

A gazdasági ágazatok közül idén augusztusban az energiaiparban lehetett a legjobban keresni, ahol 1,02 millió forint volt a bruttó átlagkereset. Utána jött az információ és kommunikáció, valamint a pénzügyi szolgáltatás területe, amelyek majdnem elérték már az egymilliót. Legrosszabbul a szálláshely-szolgáltatás, illetve vendéglátás területén lehetett keresni, ott éppen 400 ezer forint fölött volt a bruttó átlagkereset.

A fizetésekben foglalkozásonként és a régiónként is jelentős eltérések vannak. A Telex összegzése szerint idén első félévben volt két olyan kerület, ahol egymillió forint fölött volt a bruttó átlagbér, míg egy borsodi járásban még a 400 ezer forintot sem éri el. Budapesten és a főváros környékén keresnek a legjobban a dolgozók, ezen kívül jellemzően a megyeszékhelyeken a legmagasabbak a keresetek. Érdekes, hogy bizonyos esetekben akár egy-egy cég is fel tudja húzni egy egész járás bérszínvonalát, a paksi járás például valószínűleg az erőmű és a hozzá kapcsolódó üzemek miatt erősen teljesít ezen a téren. Legrosszabbul az ország északkeleti, keleti, délkeleti és délnyugati perifériáján lehet keresni, jellemzően olyan járásokban, amelyekben nincsenek nagyobb városok és üzemek.

A magyar gazdaság növekedését az elmúlt két évben jelentősen visszafogta, hogy az emberek a növekvő fizetések ellenére nem költöttek egyre többet, a pénzük egyre nagyobb részét rakták félre, vagy költötték el külföldön.