A Demokratikus Koalíció a parlament elé terjeszti a Gyurcsány Ferenc pártelnök által már bejelentett antikorrupciós törvénycsomagot. Álláspontjuk szerint ez alkalmas a mindent átszövő korrupció fölszámolására. A javaslat elfogadásával összesen 19 törvényt, valamint az Alaptörvényt is módosítaná a parlament. A törvénycsomag a következő főbb pontokat tartalmazza:
- Korrupciós illetéket fizetnének azok a cégvezetők és cégtulajdonosok, akiknek a korrupciós ügyei miatt az EU illetékes szervei megbüntetik a magyar államot. Vagyis, ha Tiborcz István „ellopja” az Elios-ügy kapcsán az uniós támogatást, és emiatt Magyarországnak büntetést kell fizetnie – ez megtörtént –, akkor a büntetés teljes összegét fizesse Tiborcz.
- Csatlakozni kell az Európai Ügyészséghez.
- Több ponton módosítanák az ügyészségi törvényt, hogy a legfőbb ügyész többé ne akadályozhassa a korrupciós nyomozásokat és vádeljárásokat.
- 4. Megerősítenék az Állami Számvevőszéket, bővítenék antikorrupciós feladatait. A DK szerint a mostani vezetőket le kell váltani, „hiszen Fidesz-pártkatonaként nem várhatjuk, hogy majd pont ők fognak eljárni a fideszes lopások ellen”.
- Azonnal nyilvánosságra hoznának minden olyan szerződést, amelyben adófizetői forintokat vagy uniós támogatást költ a kormány, közbeszerzéseknél pedig a teljes pályázati dokumentációt. Továbbá bemutatnák a közbeszerzésen nyertes cég alvállalkozói körét is.
- A burkolt pártfinanszírozás visszaszorítása érdekében teljes tilalmat rendelnének el az állami propaganda terjesztésére.
- Állami területen megtiltanák az offshore cégekkel való szerződéskötést, és a már eddig megkötött szerződéseket felülvizsgálnák.
- Részletes összeférhetetlenségi szabályokat hoznának annak érdekében, hogy a közbeszerzések előkészítésében és döntésekben részt vevő személyek és a nyertesek között ne lehessen semmilyen kapcsolat. Így kizárnák ebből a körből a közeli hozzátartozókat is.
- Elzárnák annak lehetőségét, hogy a fideszes milliárdosok által ellopott közpénzek a magántőkealapokba vándorolhassanak.
- Létrehoznák a nyomozóbírói intézményt. A nyomozóbírók a bírói szervezethez tartoznának és az ügyészségi vezetők vagy érdekkörükbe tartozó személyek, szervezetek által elkövetett bűncselekményekben nyomoznának.
- Pártatlan és korrupcióellenes hatósággá tennék az Integritás Hatóságot, több jogot adnának nekik, összhangban az Európai Bizottság elvárásaival.