Egy munkanappal iskolakezdés előtt Iványiék szegedi iskolájának engedélyét is visszavonták
Iványi Gábor (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

A szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium augusztus 30-án, péntek reggel kapta meg a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal határozatát az intézmény működési engedélyének visszavonásáról – írta közleményében az intézményt fenntartó Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) a hvg.hu szerint. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb mint egy napja van az érintett szülőknek, hogy új iskolát találjanak a mintegy 150, többségében halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyerekek számára.

A MET szerint az augusztus 29-ére keltezett indoklásban július 24-i pénzügyi adatokra, köztartozásokra hivatkoznak. A főispán szerint: „a gyerekek, tanulók számára a határozat végrehajtásának késedelme jelentős vagy helyrehozhatatlan kárral járna”. „Megdöbbentő, törvénytelen és kegyetlen ez az eljárás, a kiszolgáltatott gyerekek sorsára hagyása. Úgy látjuk, a MET intézményei ellen összehangolt megsemmisítő akció indult, a gyermekvédelem ügyét hangzatosan pártoló kormány a budapesti és a szegedi intézményekben eddig 450 gyermek és család életét törte ketté, más megoldási lehetőségeket nem is mérlegelve” – fejtették ki.

Kormányhivatal: Veszélybe került a gyermekek nevelése

Az ügyben megszólalt a kormányhivatal is. Az MTI-nek eljuttatott közleményük szerint a gyerekek érdeke, hogy olyan rendezett hátterű intézményben tanuljanak, amely biztonságosan, zavartalan oktatást-nevelést biztosít számukra, ezért a jogszabályok pontosan rögzítik a köznevelési intézmények gazdálkodásának szabályait, felhalmozott tartozásainak lehetséges mértékét. Miután működése során csaknem 140 millió, ebből több mint 50 millió forint hat hónapon túli lejárt közműtartozást és adóhátralékot halmozott fel a MET által fenntartott Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskola, emiatt a szegedi intézményben veszélybe került a gyermekek nevelése. A kormányhivatal döntése értelmében a diákok új, rendezett hátterű intézményekben kezdhetik meg a tanévet.

Arra is kitértek, a MET folytatólagosan nem fizette saját munkavállalóinak járulékait. A szegedi intézmény emellett 9 millió forintot meghaladó – ebből több mint 7 millió forint hat hónapon túli – lejárt közműtartozást is felhalmozott. A tartozások miatt hosszú távon nem biztosított az intézmény villamosenergiával és gázzal való ellátása, így az oktatás biztonságos, rendezett körülmények között történő megszervezése ellehetetlenült. A kormányhivatal döntésének értelmében az érintett 133 gyermek szeptember 1-jétől a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal honlapján közzétett köznevelési intézményekben kezdhetik meg a tanévet.

A honlap szerint a gyerekek az alábbi intézményekbe járhatnak: 

• az óvodások részére a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatának fenntartásában működő Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Óvodák Igazgatósága a kötelező felvételt biztosító intézmény;

• az általános iskolás és középiskolás tanulók részére a Szegedi Tankerületi Központ fenntartásában működő kötelező felvételt biztosító körzetes intézmények, valamint az alábbi intézmények: Szegedi Eötvös József Gimnázium és Általános Iskola Weöres Sándor Általános Iskolája,  Szegedi Zrínyi Ilona Általános Iskola, Szegedi Fekete István Általános Iskola, Szegedi Eötvös József Gimnázium és Általános Iskola.

• a középiskolás tanulók részére a Szegedi Szakképzési Centrum középiskolái egyedi elbírálás alapján biztosítják a gimnáziumi tanulmányok folytatását. Jelentkezni a 6725 Szeged, Kálvária sgt. 84-86. szám alatt, a Centrum székhelyén kell.

Az iskolabezárások miatt a fővárosban nehéz helyzetbe került diákokról itt írtunk.

Csapdahelyzetben az Iványi Gábor nevével fémjelezett MET bezárásra ítélt iskolásainak szülei
Bodacz Péter

Csapdahelyzetben az Iványi Gábor nevével fémjelezett MET bezárásra ítélt iskolásainak szülei

Ha nem sikerül elérni a kormányhivatal döntésének felfüggesztését, és így valóban nem indulhat el a tanév a két fővárosi intézményben, sok gyermek iskola nélkül maradhat, aminek jogi következményeivel a szülők nézhetnek szembe.