Számos szólásunk, mondásunk van arról, mennyire hiányzik nálunk a társadalmi szolidaritás. De valóban pontos ez a kép rólunk, magyarokról? Miből fakad ez, és tapasztalható-e valamiféle előremozdulás? Mit lehetne tenni, hogy javítsunk a helyzeten? Karácsonyi lapszámunkban – mások mellett – Konok Péter történész, Lukácsi Katalin történész, hitoktató és Bojár Gábor vállalkozó, a Graphisoft alapítója osztotta meg véleményét a mai magyar valóságról.
Részletek a megszólalók írásából:
„A szolidaritás mostanság Magyarországon kizárólag a hivatalos és félhivatalos intézményrendszeren kívül, sőt azzal szemben létezhet és szerveződhet meg. Ha van még remény – mondta Winston Smith az 1984-ben –, akkor az a prolikban van. Mi vagyunk a prolik.”
Konok Péter
„Nem kell mássá lennünk, és jobbá válásunk nem reménytelen, csak rá kell ébrednünk a bennünk rejlő rengeteg értékre. Akkor fogunk majd az önbénító és önbeteljesítő ítéletek helyett kinyílni egymás felé, és felfedezni, hogy a közös nemzetté fogó kapocs közöttünk valójában eltéphetetlen.
Lukácsi Katalin
„Ma a történelem olyan kivételes helyzettel ajándékozott meg minket, hogy nincs külső ellenség. Választott vezetőnk azonban, úgy látszik, ezt nagyon hiányolja, ezért folyamatosan keres ilyet. Úgy gondolja, hogy belső kohéziót és szolidaritást csak valamiféle vélt vagy valós külső ellenség fenyegetésének árnyékában lehet megteremteni. Erre találta ki a vesztünkre törő Sorost és „Brüsszelt”.
Bojár Gábor
A megkérdezett közszereplők írásait elolvashatják a Magyar Hang december 18-án megjelent karácsonyi dupla számában.
Hetilapunkat megvásárolhatja az újságárusoknál, valamint elektronikus formában! És hogy mit talál még a 2020/51. számban? Itt megnézheti!