Orbán Viktor levelet írt von der Leyennek – kifizettetné a határvédelmet

Orbán Viktor videókonferencia közben, 2020. szeptember 9-én (Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala)

Orbán Viktor miniszterelnök ismét felszólította az Európai Bizottság elnökét, hogy a testület térítse meg a magyar határvédelmi intézkedések költségeit, hiszen ezek az intézkedések az utóbbi időszakban mintaadóvá váltak több európai országban, ráadásul a 2015-ben tapasztaltnál is súlyosabb migrációs válsághelyzet fenyeget kontinensünkön – írja az MTI Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnökének tájékoztatására hivatkozva.

Továbbra sincs uniós pénz szögesdrótra
Arató László

Továbbra sincs uniós pénz szögesdrótra

Magyar szempontból talán a két legfontosabb üzenet, hogy az unió továbbra sem ad pénzt kerítésépítésre és szigorúan figyelemmel követik a csalásgyanús eseteket a tagállamokban, de csak később indítanak eljárásokat.

Az Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek írt levélben Orbán Viktor a következő olvasható. „Mint Ön is jól tudja, a migráció hibrid fenyegetésként történő felhasználása Belarusz részéről, valamint a biztonsági erők katasztrofális kivonása Afganisztánból még a 2015-ben tapasztaltnál is súlyosabb válsághelyzettel fenyeget. Meggyőződésem, hogy a jelenlegi törékeny stabilitás egyetlen záloga, hogy Magyarország más tagállamokkal együtt sikeresen védi az Unió külső határait”.

A miniszterelnök arról is ír, hogy a mai napig csak Magyarország több, mint 590 milliárd forintot fordított határvédelemre; az elsők között épített határkerítést, amelyről az elmúlt évek során bebizonyosodott, hogy hatékony védelmet biztosít az uniós polgárok és az Európai Unió egésze számára.

Orbán Viktor azzal érvelt, hogy Magyarország mellett határvédelmi akadályokat épített vagy épít Görögország, Spanyolország, Bulgária, Szlovénia, Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország. Szerinte az aktuális migrációs helyzet is azt mutatja, hogy a fizikai akadályok nemcsak a leghatékonyabb határvédelmi eszközök közé tartoznak, hanem a hibrid támadások által előidézett helyzetek kezelésében ugyancsak nélkülözhetetlenek.

Egyeztetésre hívta a Fehéroroszországgal határos tagországok nagyköveteit az Európai Bizottság
Magyar Hang

Egyeztetésre hívta a Fehéroroszországgal határos tagországok nagyköveteit az Európai Bizottság

„Nagyon aggasztónak” tartják a migrációs helyzetet, főként az erdőkben rejtőző, köztük súlyos állapotban lévő gyerekekről érkező jelentések miatt.

A magyar miniszterelnök levelében leszögezte, ideje, hogy a Bizottság megtegye azt, amit már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennie: ismerje el, hogy a külső határok védelme az európai szolidaritás vitathatatlan megnyilvánulása, és a tagállamok ez irányú erőfeszítései elismerést és támogatást érdemelnek. Úgy vélte, nem lehet figyelmen kívül hagyni a jelentős anyagi, emberi és pénzügyi erőforrásokat, amelyeket Magyarország az elmúlt hat évben az Európai Unió külső határainak védelmére fordított. – Ezért ismét felszólítom a Bizottságot, hogy térítse meg a magyar határvédelmi intézkedések költségeit, amelyet a Bizottság a vonatkozó szabályok téves értelmezésével és alkalmazásával mindeddig megtagadott – tette hozzá.