Normál menetrend szerint tervezi a kormány a tanévet, a hamarosan megjelenő rendelet szerint szeptember 1-jén hagyományosan indulhat az iskola – írja az MTI az Emberi Erőforrások Minisztériumára (Emmi) hivatkozva.
A koronavírus-járvány magyarországi alakulása eddig kedvező, jelenleg nem indokolt a digitális oktatással helyettesíteni a hagyományos oktatást. Ugyanakkor sok országban jelentősen nő a fertőzések száma és a hazai adatok is óvatosságra intenek. A hatóságok folyamatosan értékelik a helyzetet, és szükség esetén további intézkedésekről döntenek.
Az iskolák protokollt fognak kapni a járvány elleni védekezést segítő teendőkről. Ugyanakkor a betegség jeleit mutató gyermekeket nem szabad iskolába engedni – írja közleményében az Emmi. Mindemellett a veszélyhelyzet idején sikeresen működő tantermen kívüli, digitális munkarendben gyűjtött tapasztalatokat elemzik, és szakmai egyeztetéseket követően a hagyományos iskolarend keretében is alkalmazzák.
A 2020/2021-es tanévben a tanítási év első tanítási napja szeptember elseje (kedd), utolsó tanítási napja pedig 2021. június 15. Az első félév 2021. január 22-ig tart. Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap október 22. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap pedig november 2. (hétfő). A téli szünet előtti utolsó tanítási nap december 18. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2021. január 4. (hétfő). A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási napja 2021. március 31. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap pedig 2021. április 7. (szerda) lesz.
A most kezdődő iskolai tanévben tehát a tantermi oktatás elsődlegessége mellett döntött a magyar kormány, ami nagyjából megfelel a külföldi tendenciáknak. A világon, különféle óvintézkedések mellett, fokozatosan nyitnak az iskolák: Angliában vagy Skóciában például átalakítják az osztálytermek elrendezését, hogy minél távolabb üljenek egymástól a tanulók, illetve széthúzzák az órák kezdésének és befejezésének idejét.
Németországban, az északkeleti Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban már megkezdődött az oktatás, de alig öt nappal az új tanév megkezdése után bezártak két iskolát. A Rostock körzetében lévő Graal-Müritzben egy általános iskola valamennyi tanulóját, tanárát és az iskolai alkalmazottakat kötelezték karanténre, mert az egyik diák megfertőződött a koronavírussal. Egy 800 fős ludwigslusti gimnáziumban pedig az egyik tanárnő vírustesztje lett pozitív.