Egyre több kereskedelmi dolgozó kéri az oltást – Sok bolti alkalmazott van betegállományban
Vásárlók egy nyíregyházi szupermarketben a 19 órai boltbezárás előtt 2020. november 11-én (Fotó: MTI/Balázs Attila)

A nagyobb alapterületű boltoknál nem jelent gondot a négyzetméterenkénti tíz vásárlós korlátozás betartása, hiszen legfeljebb a péntek délutáni, illetve szombati csúcs idején tartózkodnak annyian az üzletben, hogy esetleg korlátozni kellene a belépést – nyilatkozta a Magyar Hangnak Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke a hamarosan életbe lépő új szabályozást értékelve.

– A nagyobb láncoknál megvannak a személyi és technikai feltételei is korlátozás betartásának. Fotocellás, illetve egyéb érzékelőkkel pontosan számon tudják tartani a boltban tartózkodók számát, illetve akad, ahol a kasszák fizetési adataiból következtetnek a boltban tartózkodók számára. Az esetlegesen az üzlet előtt várakozók elégedetlenségét pedig az arra kiképzett biztonsági személyzet képes kezelni. 

Parragh Lászlóék boltzár helyett létszámkorlátot vezetnének be az üzletekben
Magyar Hang

Parragh Lászlóék boltzár helyett létszámkorlátot vezetnének be az üzletekben

A kamara szerint ha elegen átesnek a betegségen és kapnak oltást, érdemes megfontolni a boltzár fokozatos feloldását.

Az elnök szerint a kisebb boltokban, ahol 4-8 fős dolgozói gárda dolgozik, sem a technikai, sem a létszámfeltétele nincs meg az esetleges felvetődő problémák kezelésének. Egyrészt mert folyamatosan figyelni kell, éppen hányan tartózkodnak a boltban, amire nincs idő ilyen kis létszám mellett, másrészt mert az igencsak kiszámított létszám arra sem elegendő, hogy a bolt előtt esetleg várakozók elégedetlenségét kezelni tudják. 

A szakszervezeti vezető arra is felhívta a figyelmet, az sem tisztázott, hogy a bolt előtt várakozók körében a távolságtartás ellenőrzése és betartatása kinek a feladata, ha az üzlet közterületre, illetve ha egy nagyobb üzlet bejárata a kereskedelmi egység tulajdonában lévő területre nyílik. 

Lesznek üzletek, amelyek korlátozások visszavonását követően már nem nyitnak ki
Hajdú Péter

Lesznek üzletek, amelyek korlátozások visszavonását követően már nem nyitnak ki

Végleges boltbezárásokra is számítani lehet az érintett szakmákban, főleg az iparcikkeknél.

Kérdésünkre Karsai Zoltán elmondta, jó lenne a kereskedelemben dolgozók oltását előre venni a sorban, mert naponta igen sok vásárlóval találkoznak, így nagy a fertőzés átadásának veszélye. Példaként elmondta, egy-egy nagyobb áruházban a pénztáros akár napi hatezer emberrel is kapcsolatba kerül, minden egyes árucikket meg kell fognia. Így a legnagyobb óvatosság mellett is komoly a fertőzésveszély. Arról is beszélt, hogy az oltási hajlandóság egyre magasabb a kereskedelemben: amíg hat héttel ezelőtt a megkérdezetteknek durván fele gondolta, hogy szükség van a vakcinára, addig ma ez a szám már eléri a 80 százalékot.

– Különösen ott figyelhető meg az oltási kedv emelkedése, ahol közvetlen kolléga esett áldozatul a járványnak – emelte ki az elnök.

Miért szeretné a kormány elhitetni velünk, hogy a korlátozások semmit sem érnek?
Ficsor Benedek

Miért szeretné a kormány elhitetni velünk, hogy a korlátozások semmit sem érnek?

Számos európai ország példája bizonyítja, hogy az időben meghozott intézkedésekkel megfékezhető a járvány. Itthon ebben kudarcot vallott a kormány, ezért veszélyes kampányba kezdett.

A szakszervezeti vezető pontos számot ugyan nem tudott mondani, hogy a kereskedelemben hányan kaphatták meg a Covid-19 betegséget, azt azonban kifejtette, egy tízezres alkalmazotti létszámmal dolgozó cégnél a közelmúltban nyolcszázan voltak betegállományban.

– Azt persze nem tudni, ebből hányan koronavírusosak, az azonban sokat mond, hogy normál üzletmenet mellett már a 2-4 százalékos betegállomány is magasnak számít, itt pedig nyolc százalékról beszélünk – tette hozzá.

Karsai Zoltán szerint a mostani lezárások az élelmiszer, illetve a napi cikkeket árusító üzletek forgalmánban nem eredményeznek jelentős visszaesést, azokban az ágazatokban azonban, ahol teljes zárlat volt az elmúlt hetekben, jelentős bevételcsökkenésre lehet számítani. 

Schanda Tamás: A korlátozással érintett szektorokra is kiterjesztik a bértámogatást
Magyar Hang

Schanda Tamás: A korlátozással érintett szektorokra is kiterjesztik a bértámogatást

A szerencsejáték és fogadás is részesülhet az állami kompenzációból.

– Az új szabályok betartása érdekében áruházaink vásárlóterébe kizárólag bevásárlókocsival vagy bevásárlókosárral lehet majd belépni, és egy bevásárlókocsit vagy -kosarat csak egy vásárló használhat majd. Kivételt képeznek ez alól a szabály alól a 14 év alatti kiskorúak, illetve a 65 év feletti vagy fogyatékossággal élő személyek segítői. Ez azt jelenti, hogy csak akkora számú bevásárlókocsi és bevásárlókosár lesz elérhető az áruházak bejáratánál, amennyi személy eladótérben történő egyidejű tartózkodását a kormányrendelet megengedi – közölte kérdésünkre a Spar kommunikációs vezetője, Maczelka Márk.

Eközben Pálinkás Zsolt, a Tesco vezérigazgatója arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy üdvözlik a négyzetméterhez kötött vásárlói korlátozást, ha ez az ára az üzletek nyitásának. Ők egyébként a nemzetközi szinten alkalmazott 15 fővel számolnak négyzetméterenként, és ehhez igazítják a belépési korlátozást. Az ennek betartásához szükséges eszközökkel rendelkeznek, a nagy áruházakban nem fog gondot okozni a limit, és a kisebbekben sem feltétlenül, hiszen hat-nyolc percnél többet senki nem várt soha a bejutásra, az is viszonylag ritka.