Már a Belügyminisztériumnál kongatják a vészharangot: kritikus a csapadékhiány
Ennyi maradt 2022 nyarára a mórahalmi Nagyszéksós-tóból (Fotó: Végh László/Magyar Hang)

A gazdálkodók visszajelzései alapján tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezte a Belügyminisztériumnál a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) – közölte a NAK hétfőn az MTI-vel.

A közlemény szerint aszály nincs, a középső talajréteg víztartalma kielégítő, de az Alföldön a felszínhez közeli rétegekben már március közepe óta kritikus a csapadékhiány. A Dunántúlon is szükség lenne esőre, a magágy-előkészítéshez és a vetéshez jelenleg túl száraz a talaj. A NAK és a Magosz korábbi kezdeményezése alapján tartósan vízhiányos időszakban vízjogi engedély nélkül egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat engedélyezett, vízkészletjárulékot sem kell fizetniük a termelőknek – írták.

A közlemény emlékeztet arra, hogy 2022-ben 20 ezer hektárnyi területet érintett a rendkívüli öntözés. Ilyenkor közvetlenül felszíni vízből 100 hektárt meg nem haladó földterület öntözhető hektáronként 1200 köbméternyi felhasználással. A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatóságnál írásban kell bejelenteni, csatolva az érintett felszíni víz kezelőjének hozzájárulását. A rendkívüli vízhasználatról szóló útmutató a NAK honlapján érhető el a kérelemhez szükséges adatlapokkal együtt – ismertették.

Az a kérdés, megvan-e a politikai szándék az Alföld megmentésére
Csécsi László

Az a kérdés, megvan-e a politikai szándék az Alföld megmentésére

A beregi tájba 500 ezer köbméter vizet juttattak a Tiszából, hogy maradjon belőle a száraz időszakokra is.