Uniós pénzek nélkül elszállhat a forint árfolyama
(Forrás: Pixabay)

A mostani forintgyengülés hátterében összetett okok állnak, amelyek alapvetően nem piaci eredetűek. Az biztos, hogy a kettős benzinár rendszere nem tartható fenn hosszabb ideig, mert ütközik az uniós szabályokkal. Ha nem tudja fenntartani a kormány, akkor az olcsó magyar üzemanyaggal a szomszédos országokból tankolni átjárókat finanszírozza a magyar költségvetés. Ha pedig eltörlik a hatósági árat, akkor az infláció lódul meg, és ennek eredményeként akár 2,5 százalékponttal is magasabb lehet az árszínvonal. Bármelyik eset is következik be, az gyengíti a forintot – elemezte a forint körüli helyzetet a Magyar Hangnak Róna Péter közgazdász.

Hullámvasúton a forint, rendesen megdrágítva a nyaralást
Magyar Hang

Hullámvasúton a forint, rendesen megdrágítva a nyaralást

Eközben megint távolodunk az eurótól.

Az Oxfordi Egyetem oktatója szerint ezzel szemben erősítheti a forintot, ha hosszabb ideig, akár 2-3 évig fennmarad a lehetőség, hogy Magyarország használja az olcsóbb orosz kőolajat, hiszen ezzel versenyelőnyhöz juthat az ország az orosz olajat nem használó uniós országokkal szemben. Gondot jelenthet azonban, ha a júniusi EU-csúcson Mario Draghi olasz miniszterelnök valóban beterjeszti, és a csúcs résztvevői el is fogadják azt a javaslatot, amely szerint éppen a jogosulatlan versenyelőny megszüntetése érdekében vámot vetnek ki az orosz olajra. Ez utóbbi eset viszont gyengítené a forintot.

Róna Péter szerint az elmúlt hetekben tapasztalt forintgyengülés a külföldi befektetők kivonulásának köszönhető, akik a magyar piactól való eltávolodással reagáltak a fent részletezett, nem piaci folyamatokra.

– Jelenleg úgy tűnik, vége van ennek a kivonulásnak, az azonban megjósolhatatlan, hogy vajon folytatódik-e a jövőbeni politikai folyamatok következményeként. Amennyiben rövid távon megáll a folyamat, akkor a 395-397 forintos sávban alakulhat az euró árfolyama, ha viszont újraindul, akkor 400 forint fölé is emelkedhet – tette hozzá a közgazdász.

Róna Péter felhívta a figyelmet, az tény, hogy nemzeti valutánk árfolyamát komolyan befolyásolják a hatósági intézkedések, illetve a nemzetközi diplomácia, ami azt jelenti a piac számára, hogy a forint spekulatív fizetőeszközzé vált. Ez pedig nem kifejezetten jó hír.

Orbán Viktor akár csapdába is sétálhatott az olajembargós megállapodás aláírásával
Hajdú Péter

Orbán Viktor akár csapdába is sétálhatott az olajembargós megállapodás aláírásával

Róna Péter szerint könnyen előfordulhat, hogy a nagy győzelmet kommunikáló kormányfő és Magyarország is két szék közt a pad alá esik végül.

A közgazdász szerint a magyar gazdaság számára, illetve a forint árfolyamára a legnagyobb bizonytalanságot az uniós támogatások kétséges elérhetősége jelenti. Ha belátható időn belül nem jutunk hozzá, annak katasztrofális hatása lehet. Jelen állás szerint ugyanis a bejelentett különadók 800 milliárd forint plusz bevételt jelentenek a költségvetésnek, a további megszorítások további 600-700 milliárd forintot. Ez hozzávetőlegesen 1500 milliárd forintot jelent a költségvetés számára, ezzel szemben azonban 4000 milliárd forintra lenne szükség, hogy teljesülhessenek az idei költségvetés számai. További 500 milliárd forintra lesz szükség, hogy a Magyar Nemzeti Bank veszteségét kompenzálják.

– Ahogy látom, a magyar elemzők többsége úgy gondolja, a forint euróval szembeni árfolyama 400 forint fölé emelkedhet. Én a 400 forint alatti árfolyamot nem zárnám ki, mert az uniós alkudozás akár Magyarország számára kedvezően is zárulhat. Többet fogunk már látni a júniusi EU-csúcs után, amikor eldől, hogy megvámolják-e az orosz olajat, vagy sem, illetve hogy történik-e előrelépés a hazánknak szánt uniós támogatások ügyében. Ha nem lesz egyezség, és még ősszel sem lehet tudni, hogy hozzájutunk-e az uniós pénzekhez, akkor jelentősen tovább gyengülhet a forint – fejtegette a közgazdász.

Kérdésünkre Róna Péter elmondta, mostanra elég világossá vált, hogy az unió 26 tagországa egyértelműen Putyin szövetségesének tekintik Orbán Viktort, így a jövőben azt mérlegelik, hogy mi a fontosabb: Orbánt megregulázni, vagy demonstrálni a közösség egységét, akár jelentős engedmények árán is. Az azonban biztos, hogy az orosz-ukrán háború, megerősítette – és egyben időben előre is hozta – az Európai Unió azon döntését, hogy leszakadva az orosz energiahordozókról, az alternatív energia irányába fordul. Az átállás finanszírozására szolgáló forrásokat pedig a covid-járvány utáni helyreállítási alapból (RRF) biztosítják. Ha Magyarország ebből kimarad – és jelen állás szerint ez a forrás elérhetetlen számunkra –, akkor nincs más, mint az orosz olaj, illetve gáz. Amennyiben valóban ez lesz a végkifejlet, azaz egyedül maradunk az orosz energiahordozókkal, akár uniós és NATO-tagságunk is megkérdőjeleződhet.

Hamarosan sokkal egyszerűbb lesz fejben átváltani az eurót forintra: csak 400-zal kell megszorozni
Magyar Hang

Hamarosan sokkal egyszerűbb lesz fejben átváltani az eurót forintra: csak 400-zal kell megszorozni

A legfrissebb devizaárfolyam szerint jelenleg 397,89 forinton áll az euró,

– Egyelőre persze van még mozgástere Orbán Viktornak, hiszen még nem dőlt el, hogy végleg háttérbe akarja-e szorítani az unió többi 26 tagországa, vagy az egység megőrzése érdekében engednek a hazardírozó magyar kormánynak. Persze arra is van minimális esély, hogy az uniós támogatások fejében Orbán minden feltételt elfogad, csak hogy elkerülje a súlyos gazdasági problémákat, és egyensúlyba hozhassa a költségvetést – mondta Róna Péter.