Egyre több adat érkezik az omikronvariáns által először elért országokból a vírus által okozott megbetegedésekről, és ezek óvatos optimizmusra adhatnak okot. Az eddigi statisztikák azt mutatják, hogy az omikron fertőzése miatt nagyjából harmadannyi embernek van kórházi kezelésre szüksége, mint a delta esetén.
Ez a helyzet Dél-Afrikában is, ahol talán már tetőzött az omikronhullám, és ma nyilvánosságra hoztak két egyesült királyságbeli tanulmányt is, amely hasonló eredményt hozott. A következtetések levonásával azonban, figyelmeztetnek maguk a kutatók, még óvatosan kell bánni.
A skót közegészségügyi hivatal tájékoztatása szerint az ottani kórházakban kétharmadával kevesebb omikronfertőzöttet kell kezelni a fertőzések arányában, mint a delta variánssal fertőzötteknél. Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy az omikron elképesztően gyorsan terjed, így hirtelen rengeteg új fertőzött jelentkezhet. Még ha közöttük jelentősen többen vannak az enyhén megbetegedettek, a z arányaiban kevesebb súlyos beteg is eláraszthatja a kórházakat.
Egy másik, ugyancsak ma nyilvánosságra hozott brit kutatásban az Imperial College London kutatói úgy becsülték, hogy az angliai kórházakban 40-45 százalékkal ritkábban kell éjszakára is ott tartani az omikronfertőzötteket, mint a deltafertőzötteket. A skót és az angol adatok különbségét a mintavétel korlátozottsága okozhatja.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy az omikron még nem érte el a legnagyobb veszélyben lévő időseket, így a súlyos megbetegedési és halálozási arányok még romolhatnak. Az általában enyhébb megbetegedésekről szóló adatok inkább annak tulajdoníthatók, hogy az omikron könnyebben fertőzi a már immunitással bíró embereket, akik ritkábban kerülnek a covid miatt kórházba.
(NYT)