A magyarok és szerbek jöttek ki a legrosszabbul a koszovói erőszakspirálból
A NATO parancsnoksága alatt működő koszovói békefenntartó haderő, a KFOR egyik katonája a földön fekszik sérülten, miután összecsaptak a helyi szerbekkel a polgármesteri hivatal épülete előtt az észak-koszovói Zvecanban 2023. május 29-én (Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki)

Két hónap – ennyi idő telt el azon konfliktus óta, ami a legvéresebb volt a 2004. márciusi, a koszovói szerbek elleni pogrom után, és amelyben ezúttal a KFOR katonái és szerbek kerültek célkeresztbe. A koszovói Zvecan településen két hónappal ezelőtt, május 29-én a KFOR 93 tagja sérült meg, akik közül éppen a magyarok jártak a legrosszabbul (az egyik katonának a lábát is amputálni kellett), miközben több mint 50 szerb is megsebesült. Közéjük tartozik Dragisa Galjak, akit hátba lőttek és továbbra is egy belgrádi kórházban lábadozik. A megsérült szerbekről, illetve a legsúlyosabb sérüléseket szenvedő Galjakról ugyanakkor semmit nem lehetett olvasni, ezt a történetet szinte minden sajtótermék a szőnyeg alá seperte.

Zvecanban a helyzet ma békés, a 40 fokos hőségben az önkormányzat épülete előtt kevesen gyülekeznek, többnyire a napellenzők árnyékában. A magyar katonák váltásban járőröznek a török kollégáikkal. Újabb incidens nem volt, de hiába nyugodt most a helyzet, ez bármikor változhat, ahogy az május 26-án is történt, amikor a pristinai hatóságok úgy döntöttek, hogy fegyverekkel felszerelt különleges erőket küldenek Észak-Koszovóba. Ez a döntés akkor egy valóságos erőszakspirált indított el, amiből a magyarok és a szerbek jöttek ki a legrosszabbul.

„Ez már nem városháza, ez kaszárnya”
Majláth Ronald

„Ez már nem városháza, ez kaszárnya”

Észak-Koszovóba utaztunk, hogy megnézzük, miért forrnak ismét az indulatok a szerbek és albánok között.

Mit gondolnak ezek után az észak-koszovói szerbek a magyar katonákról? Ők leginkább abban reménykednek, hogy nem kerül sor újabb konfliktusra, azonban ez nem a szerbektől, illetve a KFOR-kontingens magyar tagjaitól függ. Nagyon úgy tűnik ugyanis, hogy ezen a tragikus napon ezt a két csoportot egymásra tolták. Ezért fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy mi lett volna, ha aznap nem lettek volna jelen a KFOR magyar tagjai, vagy csak egyszerűen visszavonultak volna? Akkor a koszovói rendőrség különleges erői a szerb tüntetőkkel úgy számoltak volna le, mint Dragisa Galjakkal, akit hátba lőttek?

Na de, érdemes sorban haladnunk! A két hónappal ezelőtti tragédiához vezető események már három nappal korábban, május 26-án elkezdődtek. A koszovói különleges rendőri erők tagjai ezen a pénteki napon munkaidőben, puskákkal állig felfegyverkezve erőszakkal megpróbáltak bejutni az önkormányzat épületébe majd, onnan elűzni azokat a közigazgatásban dolgozó embereket, akik évtizedek óta ott dolgoznak. Az akció során könnygázt, villanó gránátokat használtak és fegyverekkel kényszerítették a szerbeket, hogy hagyják el az önkormányzat épületét, a rendőri egységeik pedig teljes háborús felszerelésben felsorakoztak odakinn és megtiltották mindenkinek, hogy belépjen az épületbe.

A szerbek – akik a településen lakosságának 98 százalékát teszik ki – ezért május 29-re, vagyis hétfőre tüntetést szerveztek, hogy így fejezzék ki tiltakozásukat, emellett felszólították a nemzetközi közösséget, különösen a kvint – vagyis az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Olaszország – nagykövetségeit, hogy tegyék lehetővé, hogy visszatérhessenek a munkahelyükre, illetve hogy a koszovói különleges erőket vegyék rá arra, hogy távozzanak a zvecani városháza épületéből.

Alig néhány órával a tüntetés kezdete előtt aztán odarendelték a KFOR megerősített erőit, amelyek amerikai, magyar, lengyel és moldovai katonákból álltak. Ekkor egy pillanatban a tüntetők a KFOR katonái mellett megindultak az önkormányzat bejárati ajtaja felé. Nem történt semmiféle incidens, míg nem érkeztek meg a bejáratig. Ekkor kezdődött a koszovói különleges erők beavatkozása, akik a bejáratnál könnygázgránátokkal várták a tüntetőket. Ekkor a demonstrálók visszavonultak, a KFOR pedig kordont emelt az incidensek elkerülése érdekében. Ekkorra az összegyűlt tömeg egyre nagyobb lett és megkezdődtek a tárgyalások a KFOR képviselőivel és az akciót vezető főparancsnokukkal, vagyis azzal az amerikai parancsnokkal, aki a koszovói szerbek legnagyobb pártjának, a Szerb Lista képviselőivel egyeztettek. A Szerb Lista képviselői több alkalommal is békés tiltakozásra szólították fel a tüntetőket, a KFOR képviselőjével folytatott beszélgetés során pedig megismételték, hogy az egyetlen kérésük csupán az, hogy a pristinai különleges rendőri erők hagyják el az önkormányzat épületét.

– Azzal a kéréssel gyűltünk itt össze, hogy a különleges alakulatok távozzanak. Nem kérünk semmi olyat, ami a nemzetközi egyezmények alapján nem illet meg minket, az akadálytalan munkavégzés jogát követeljük, a KFOR tagjaitól pedig azt kérjük, hogy a nemzetközi mandátumuknak megfelelően biztosítsák ezeknek az embereknek, hogy visszatérhessenek a munkahelyükre. Nincs semmi problémánk azzal, ha ők az épületen belül vannak, azonban a koszovói különleges rendőri erőknek semmi keresnivalójuk nincs itt – ismételgette többször az egykori zvecani polgármester, Dragisa Milovic.

Állig felfegyverzett albán rendőrök védik az önkormányzati épületeket Koszovó északi részén
Majláth Ronald

Állig felfegyverzett albán rendőrök védik az önkormányzati épületeket Koszovó északi részén

A helyi szerbek elmondása szerint a koszovói különleges rendőrség fegyveresei távcsöves puskákkal védik a városházákat. A helyszínről jelentjük!

A KFOR parancsnoka ekkor azt kérte, hogy távozzanak az egybegyűltek és többször megismételte, hogy a különleges rendőri erők visszavonását ő nem kérheti, illetve hogy az önkormányzati épületben lévők azt követelik tőle, hogy avatkozzanak be és a tömeget ha kell, akár fizikai erővel is távolítsák el a közterületekről. Az összegyűlt szerbek elutasították ezeket a javaslatokat, majd leültek a földre, hogy így fejezzék ki a tiltakozásukat, illetve hogy megmutassák: nem viselkednek erőszakosan, de nem is hagyják el ezt a helyet, vagyis ahonnan a különleges rendőri erők néhány nappal korábban erőszakkal elűzték őket.

A KFOR tagjai eközben váltásban cserélődtek, ekkor a legtöbben éppen a lengyel és magyar kontingensből teljesítettek szolgálatot. Miközben az aszfalton ültek, a KFOR meglepő beavatkozása előtt a tüntetők egyszer csak kántálni kezdték a magyar miniszterelnök nevét, „Gyerünk, Orbán!" felkiáltásokkal. Ekkor az amerikai parancsnok a tüntetők távozását követelte, hogy a KFOR tagjai beengedhessék a koszovói rendőrség tagjait, akik előtte a rendőrségi járművükben ültek – a tüntetők azonban nem vonultak el. Számos videón jól látható, hogy ezt követően a KFOR tagjai többször is megpróbálták a tiltakozó polgárokat a kordonok mögé húzni, Rados Petrovic és Dusan Obrenovic esetében ez sikerült is nekik. A KFOR ezután átadta őket a koszovói rendőrségnek, Obrenovicot aztán brutálisan megverték az őrizetben. Ő a mai napig börtönben van.

Ők voltak az elsők, akiket letartóztattak az incidens előtt, amelyben aztán a KFOR számos tagja megsérült, néhányan lőfegyvertől. A koszovói rendőrség különleges erői pedig hátba lőtték Galjakot, aki két lőtt sebet is szerzett és továbbra is egy belgrádi kórházban fekszik.

Ma, két hónappal később a tiltakozók továbbra is azt követelik, hogy a rendőrség hagyja el az önkormányzat épületét, amelyben már két hónapja tartózkodnak. A magyar katonák továbbra is jelen vannak Zvecanban, ahol más KFOR-tagokkal vannak váltásban – a település közelében a legtöbb KFOR-katona a török kontingenshez tartozik. Eközben a helyi lakosok azt mondják, hogy a KFOR katonáival szemben csupán egyetlen kifogásuk van, hogy a koszovói különleges rendőri erőknek azokat a fegyveres tagjait vigyázzák, akik parancsot adtak arra, hogy erőszakot alkalmazzanak.

Szerb nyelven üzente meg a koszovói miniszterelnök, hogy új választásokat kell tartani
Magyar Hang

Szerb nyelven üzente meg a koszovói miniszterelnök, hogy új választásokat kell tartani

Albin Kurti szerint mindezek mellett találkozókra van szükség Brüsszelben.

Ettől a naptól kezdve több KFOR-tag – köztük a magyarok – gyalogosan járőröznek a településen. Incidensek nélkül. Két hónappal a konfliktus után, amit a zvecani lakosok legszívesebben már elfelejtenének, a helyzet nem változott abban a tekintetben, hogy a koszovói különleges rendőri erők a nemzetközi tisztviselők kérése, illetve Albin Kurti koszovói miniszterelnök bejelentése ellenére sem távoztak mind a mai napig.

Ezért a legutóbb a magyarok és a szerbek fizettek a legnagyobb árat.

A szerző a Kosovo-online.com újságírója