Szijjártó szerint már csak technikai kérdés a svéd NATO-csatlakozás támogatása

Szijjártó szerint már csak technikai kérdés a svéd NATO-csatlakozás támogatása

Orbán Viktor és Recep Tajjip Erdogan Brüsszelben 2021. június 13-án (Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Most, hogy bejelentették, a török elnök nem blokkolja tovább Svédország NATO-csatlakozását,  már csak a magyar kormány áll ennek útjában. Eddig az volt a narratíva, hogy a Fidesz-frakciónak vannak kifogásai, ám most Szijjártó Péter már csak technikai kérdésről beszélt. 

A vilniusi NATO-csúcs legfontosabb témái az ukrajnai háború és Svédország NATO-csatlakozása lesznek – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a közösségi oldalán. A csúcsra indulva azt írta, hogy Magyarország álláspontja egyértelmű: minél előbb béke kell Ukrajnában, mert csak így lehet emberéleteket menteni. Svédország kapcsán pedig szintén világos az álláspontunk: a kormány támogatja a NATO-csatlakozást, ezért is terjesztettük már hosszú hónapokkal ezelőtt az erről szóló javaslatot az Országgyűlés elé. Már csak technikai kérdés a ratifikációs folyamat lezárása – fogalmazott.

Június közepén még egyértelműen nem technikai kérdésként beszélt a támogatásról. a Newsmax amerikai csatornának. Akkor is elmondta, hogy a kormány támogatja a ratifikációs folyamatot, ez az oka annak, hogy a kormány benyújtotta a törvénytervezetet a parlamentnek. „A képviselőinken múlik, akik a parlamentben kétharmados többséggel rendelkeznek, hogy mikor kívánják napirendre tűzni ezt a kérdést” – fűzte hozzá. Elmondta, az elmúlt tíz évben állandó vádakat és rágalmakat fogalmaztak meg „velünk szemben” a svéd politikusok, mondván, hogy „Magyarország nem demokrácia, diktatúra vagyunk”, bármit csináltunk, az nem volt legitim. 

Úgy fogalmazott: „Nagyon hasonlóan egyébként a Trump elnökkel szembeni kritikákhoz (...) a mi képviselőink ezt sértésnek vették, ők, ugye, az emberek szavazataiért küzdenek a választási kampányokban, hogy a választóik életszínvonalát javítsák, és akkor hirtelen egy másik országból azt mondják rájuk, ők nem demokratikusan, hanem diktatórikusan működnek.” Közölte, ezért tehát – mivel ezt sértésnek vették – még nem állnak készen arra, hogy meghozzák ezt a döntést, amikor készen állnak, meg fogják hozni a döntést. A kormány kedvezően és támogatóan áll a kérdéshez – mondta.

Orbán Viktor pedig ezt mondta május végén: Szörnyen rosszak a politikai kapcsolatok Magyarország és Svédország közt. Nem szeretnénk konfliktust importálni a NATO-ba. A kérdés egyébként az volt, hogy miért ellenzi ő a svéd csatlakozást, és arra válaszolt így.