On The Spot: Nem tudunk mást csinálni, az utolsó pillanatig reménykedünk

On The Spot: Nem tudunk mást csinálni, az utolsó pillanatig reménykedünk

Cseke Eszter és S. Takács András, az On the Spot párosa (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Egyszerűen így alakult – az On the Spot párosa, Cseke Eszter és S. Takács András nem tervezték, mégis három és fél éve a bolygó másik felén, az indonéziai Balin élnek. És ha már új otthonra leltek ott, filmet is forgattak a Békés megye méretű Baliról: Az Istenek szigete című, az RTL+ kínálatában levő sorozatuk spirituális utazás egy szigorú szabályok szerint élő, mégis roppant kedélyes világban. Hogyan kerül A Pál utcai fiúk az indonéz dzsungelbe? Miért a buborékba menekülés a legjobb stratégia? Hogyan hat rájuk az ukrajnai és a gázai háború a béke szigetén élve? Miért vesztettük el máris a klímaváltozás elleni küzdelmet? Minderről és sok másról is kérdeztük az On the Spot alkotóit.

– Trump, Putyin, Le Pen, Netanjáhú, Erdogan, brexit: a jelenlegi magyar politikai felállás most is tökéletesen beleillik a világtrendbe. Szó sincs róla, hogy mi, magyarok vagyunk a leghülyébbek. Most ilyen a világ – mondja S. Takács András a Magyar Hangnak adott interjúban. Cseke Eszter szerint pedig ez a világ nagyon sokat változott ahhoz képest, amikor elkezdték a dokumentfilmezést: „Lassan elmúlik az álom, hogy bárcsak Nyugaton vagy bárcsak Keleten élhetnénk. Mindegy, hogy merre indulsz, előbb-utóbb arcon csap a valóság, és kiderül, a világ bármely szegletében felfedezheted az emberiség kríziseit”.

S. takács András elmondta, tudják, hogy a munkájuk miatt privilegizált helyzetben vannak. – Nem sokaknak nyílik lehetősége ilyen szabadon kiválasztani az élete helyszíneit. Ráadásul közben szép lassan az Európai Unió egyik legszegényebb országa lettünk, a korosztályunkból százezrek léptek le innen, és úgy tűnik, egyelőre ők sem nagyon akarnak hazatérni – fogalmazott. Cseke Eszter a költözés és a távolság nehézségeiről beszélt. – Valahányszor hazajövünk, és Budapesten kiszállunk a repülőből, olyan, mintha Bali nem is létezne, és ugyanez történik visszafelé menet: kinn a magyarországi életünk tűnik nagyon távolinak. Élesen elválik egymástól a kettő. Most két helyen érezzük otthon magunkat a világban, de valójában önmagunkban kell megtalálnunk az otthont, és akkor a földrajzi távolságok kevésbé meghatározóak.

• Mikor döntötték el, hogy elhagyják Magyarországot?
• Miért könnyebb az élet 11 ezer kilométerre a hazától?
• Miért imádkoznak százmilliók azért, hogy a Közel-Keleten ne legyen béke?
• Hogyan menekültek meg a gázai filmjeik főszereplői?
• Hol kereshetjük az otthont az egyre rémisztőbb világban?